Andrzej Duda w ONZ o szczepieniach. "Nasza część ludzkości ma sobie wciąż wiele do zarzucenia"
– Czy ludzkość w walce z wirusem zachowała się tak jak powinna? Mam co do tego poważne wątpliwości – mówił Andrzej Duda podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przemówienie polskiego prezydenta odbyło się pierwszego dnia sesji, po północy czasu polskiego. Duda mówił m.in. o pandemii koronawirusa i sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
- Andrzej Duda na forum ONZ. Prezydent przemówił pierwszego dnia 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
- "Wydaje mi się, że nasza część ludzkości ma sobie wciąż wiele do zarzucenia" – ocenił prezydent ws. szczepień przeciwko COVID-19.
- Polski prezydent nie spotkał się w Nowym Jorku z Joe Bidenem. Kancelaria Prezydenta chwali się rozmowami Dudy z innymi przywódcami, m.in. z Turcji.
Andrzej Duda o szczepieniach i solidarności wobec pandemii
– Czy byliśmy należycie solidarni? Czy ludzkość w walce z wirusem zachowała się tak jak powinna? Czy świadczyliśmy sobie wzajemnie pomoc tak, jak oczekuje od nas podstawowy instynkt moralny człowieka? Mam co do tego poważne wątpliwości – mówił Duda.
Prezydent wspominał, że na początku pandemii wiele krajów zaczęło się izolować, a w UE powróciły granice. Duda podkreślał, że po prawie dwóch latach pandemii czas zadać sobie pytanie, jak świat zdał egzamin z solidarności międzyludzkiej.Czy my, bogata Północ – bo przecież mój kraj, mimo wszystkich codziennych problemów, należy do nielicznego w sumie grona państw zamożnych – okazaliśmy należną solidarność z państwami Południa? Czy mieliśmy równy dostęp do szczepionek i innych środków zapobiegających roznoszeniu się choroby?
Dziękował naukowcom za szybkie wynalezienie szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ale jednocześnie pytał, czy dostęp do szczepionek był sprawiedliwy. – Czy nie zapomnieliśmy, że w sytuacji pandemii szczepionka jest raczej prawem człowieka niż towarem podlegającym zasadom rynku? – mówił w Nowym Jorku prezydent.
Przypominał, że Polska "oddała 6 milionów dawek szczepionek między innymi naszym partnerom z Południa". – Ale czy to było wystarczające, by zniwelować oczywistą różnicę w dostępie do szczepionek, które w jednych krajach były marnowane, a w innych niedostępne? Wydaje mi się, że nasza część ludzkości ma sobie wciąż wiele do zarzucenia – ocenił prezydent.
Andrzej Duda w ONZ o Ukrainie i Białorusi
Duda ubolewał, że wobec pandemii świat zapomniał o wielu innych problemach, m.in. o rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Przypominał, że "jedno państwo zagarnęło terytorium drugiego państwa" i podkreślał, że w tym konflikcie zginęło już ponad 13 tys. osób.Jaka była reakcja bogatej Północy na ten dramat walczącego o niepodległość narodu Ukrainy? Była nią budowa wielkiego gazociągu Nord Stream 2, którym rosyjski gaz popłynie do Europy Zachodniej przynosząc kolejne miliardy agresorowi i kompletna bezradność, a wręcz obojętność wobec faktu, że Ukraina od tego momentu jest w jeszcze większym niebezpieczeństwie.
Duda mówił też o problemie na polsko-białoruskiej granicy i działaniach reżimu Alaksandra Łukaszenki. Podkreślał, że władze w Mińsku od dłuższego czasu sprowadzając migrantów z Bliskiego Wschodu próbują wywołać "sztuczny kryzys humanitarny". Mówił, że migranci "traktowani są przez reżim jak pionki w politycznej rozgrywce, obrażana jest ich godność i elementarne prawa".
– Nie ustąpimy w tym kryzysie, bo nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie migrantów, na wykorzystywanie ich trudnego położenia do działań wymierzonych w bezpieczeństwo naszych granic – oświadczył. Duda domagał się też uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, w tym działaczy polskiej mniejszości, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.
Bez spotkania Andrzeja Dudy z Joe Bidenem
W trakcie wizyty polskiego prezydenta w Nowym Jorku nie dojdzie do spotkania z prezydentem USA. Minister z kancelarii Andrzeja Dudy, Jakub Kumoch tłumaczył, że strona amerykańska już wcześniej oznajmiła, iż Joe Biden nie planuje spotkań dwustronnych w kuluarach szczytu.Czytaj także: Duda nie spotka się z Bidenem w Nowym Jorku. Wiadomo, z którymi przywódcami będzie rozmawiał
– Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju, (...) ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkowo-Wschodnią – wyjaśniał minister Kumoch.
Co nie oznacza, że podczas forum ONZ Andrzej Duda nie spotyka się z przywódcami innych państw. Kancelaria Prezydenta poinformowała m.in. o rozmowach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.
Czytaj także: Duda z wizytą w Turcji. Polski prezydent rozmawiał z Erdoganem o bezpieczeństwie i turystach
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut