KRRiT w końcu zdecydowała ws. przyszłości TVN24. Koncesja została przedłużona!
W środę odbyło się kolejne głosowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nad udzieleniem koncesji dla programu informacyjnego TVN24. Uchwała została przyjęta czterema głosami, jedna osoba zagłosowała przeciw. Stacja czekała na rozstrzygnięcia w tej sprawie od ponad półtora roku.
Wcześniej informowaliśmy o członkiniach Rady, które według doniesień medialnych miały zmienić zdanie w tej sprawie. Chodziło o Teresę Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk. Przypomnijmy, że obie zaznaczyły jednak, że są ich poparcie jest warunkowe – TVN musiałby wprowadzić zmiany w strukturze właścicielskiej.
Krótko po głosowaniu ws. koncesji dla TVN24 komentarz w swoich mediach społecznościowych umieściła Teresa Bochwic. "Koncesja przedłużona, w ten sposób TVN24 nie przechodzi w ręce holenderskie, co oznacza pozostanie w jurysdykcji polskiej" – stwierdziła.
Nowa uchwała dotyczy "podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".
Uchwała odnosi się do właścicielstwa mediów. W punkcie pierwszym można przeczytać opinię KRRiT na temat tego, że koncesja na nadawanie w Polsce nie może być przyznawana podmiotom, w których udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc.
"Ponadto nie jest uprawniony do uzyskania koncesji podmiot, który jest zależny od podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez dysponowanie pośrednio albo bezpośrednio przez ten zagraniczny podmiot ponad 49 proc. głosów w zgromadzeniu wspólników lub w walnym zgromadzeniu, nawet jeśli jednocześnie dany podmiot z siedzibą w Polsce jest zależny od podmiotu z siedzibą w kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego" – brzmi druga część punktu.
Oznacza to, że zdaniem Rady właścicielem grupy TVN nie powinien być amerykański koncern Discovery. Na razie nie jest więc pewne jak nowa uchwała może wpłynąć na dalsze losy stacji.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut