Gdzie z psem w góry? Lista miejsc, które odwiedzisz z pupilem

Daria Siemion
Kochasz górskie wycieczki, ale żałujesz za każdym razem, kiedy Twój piesek zostaje sam w domu? Zabierz go ze sobą! Oto lista gór w Polsce, które możesz odwiedzić ze swoim pupilem.
Pies w górach to sama przyjemność fot. kseniyaresphoto / pl.123rf.com

Czy każdy pies nadaje się do dogtrekkingu?

Nie wszystkie psy odczuwają dużą potrzebę ruchu i właściciele muszą to uszanować. Jeżeli pies woli leniuchować przed kominkiem, to nie wolno go na siłę ciągnąć w góry. Oprócz temperamentu duże znaczenie ma również rasa. Większość psów ras zaprzęgowych będzie kochała górskie wędrówki. Za to pieski z płaskimi pyskami niekoniecznie.

Przed rozpoczęciem przygody z dogtrekkingiem warto upewnić się, że pies jest zdrowy, a wycieczka w góry nie będzie za dużym obciążeniem dla jego kości i stawów. W tym celu najlepiej wykonać badanie RTG pod kątem dysplazji bioder i łokci. Dogtrekkingu absolutnie nie moga uprawiać pieski z wadą serca.


Kolejną rzeczą, którą warto zrobić przed wyjazdem z psem w góry jest odbycie kilku długich spacerów, które pozwolą lepiej zorientować się w kondycji pupila. Najlepszą opcją jest 10-20 kilometrowy spacer po lesie. Obserwujmy psa nie tylko w trakcie wysiłku, ale również po nim. Jeżeli pies następnego dnia ledwo się rusza, tzn. że doktrekking nie jest dla niego.

Co przepisy mówią o obecności psa w górach?

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880. sugeruje, że psy obowiązuje całkowity zakaz wstępów do Parków Narodowych w Polsce, jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. W praktyce to dyrekcja danego parku decyduje, czy mogą w nim przebywać psy.

Głównym argumentem przytaczanym przez przeciwników obecności psów w górach jest szczekanie. Psy szczekają i płoszą dziką zwierzynę, co może wpływać negatywnie na proces rozrodczy dzikich zwierząt. Ponadto psy mogą zakłócać wypoczynek innym turystom, a także zgubić się w górach.

W górach żyje wiele dzikich zwierząt: sarny, jelenie, lisy, świstaki. Obecność psów wpływa negatywnie na ich bezpieczeństwo. Pies zostawia za sobą zapachy, które dla większości zwierząt są obce. To może wpływać na migracje i nieprzewidywalne zachowania gatunków silnie terytorialnych, np. niedźwiedzi i wilków.

Mimo to, wiele miejsc w Polsce można zwiedzić ze swoim pupilem. Psy zmniejszają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, a swoich opiekunów kochają nad życie. Nic dziwnego, że przyrodnicy coraz częściej idą psiarzom na rękę!
Czytaj także: W Tatrach znaleziono ciało 28-letniej turystki. Obok zmarłej kobiety stał pies

Które polskie góry można zwiedzić z czworonogiem?

W Polsce psy mogą legalnie odwiedzić aż cztery parki narodowe: Karkonoski, Magurski, Ojcowski oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Oto lista miejsc, które zapewnią niezapomniane wrażenia zarówno czworonogowi, jak i jego opiekunowi!

Góry Sowie

Góry Sowie to niewielkie pasmo rozciagające się w Sudetach. Najwyższy szczyt (Wielka Sowa) ma 1015 m n.p.m, pozostałe szczyty Gór Sowich są znacznie niższe. Delikatne wzniesienia, dużo zieleni, mnóstwo rzadkich roślin i zwierząt - jest to miejsce idealne na pierwszą wyprawę z pupilem.

Góry Stołowe

Góry Stołowe cieszą oko swoim nietuzinkowim, spłaszczonym kształtem. Wycieczki po nich nie są wymagające kondycyjnie, a po drodze można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów przyrody, m.in. Skalne Grzyby czy Łężyckie Skałki. Co ciekawe są to skały piaskowe, które charakteryzują się dużym tarciem. Naprawdę trudno tam o niespodziewany upadek!
Błędne Skały w Górach Stołowychfot. nowakowskimarcin1 / pixabay.com

Beskid Śląski i Żywiecki

Beskidy są piękne o każdej porze roku. Warto odwiedzić je zarówno wiosną, jak i późnym latem czy jesienią. Należy jednak pamiętać o tym, że psy nie mają wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego, więc od polskiej strony nie da się wejść z nimi legalnie na Babią Górę. Pozostaje jednak wiele innych opcji: Wielka Rycerzowa, Hala Miziowa i Polica.

Karkonosze

Z psem można wejść na Chojnik, Śnieżkę, Szrenicę, a nawet zawędrować wspólnie nad wodospad Szklarkę. Władze Karkonoskiego Parku Narodowego zezwalają na przebywanie w nim psów. Zwierzęta muszą być jednak trzymane na smyczy, a właściciel musi pamiętać, że zimowe Karkonosze nie są prostą sprawą.

Góry Izerskie

Góry Izerskie znajdują się w Sudetach Zachodnich. Miejsca godne odwiedzenia to źródło św. Wolfganga (Wolframowe Źródło) i Jelenie Skały, a także Zamek Czocha, który można zwiedzać z psem (pod warunkiem, że ma kaganiec!). Jest to miejsce idealne zarówno dla wprawionych piechurów, jak i osób początkujących.

Niezależnie od tego, który szlak wybierzesz, pamietaj o psim savoi-vivre w górach. Pies powinien być przypięty do smyczy, żeby nie płoszył dzikiej zwierzyny. Bardzo ważne jest również to, żeby pies nie zakłócał wypoczynku innym turystom. No i oczywiście - sprzątanie po psie to podstawa!

Jak przygotować pupila do górskich wędrówek?

Pies powinien mieć na sobie szelki typu guard. W żadnym wypadku nie mogą być to szelki norweskie, które blokują staw łokciowy i szkodzą zdrowiu czworonogów. Przyda się również dłuższa linka/smycz, może być to też smycz z absorberem. W niektórych schroniskach psy muszą mieć założony kaganiec - weź to pod uwagę nawet, jeżeli pies nie gryzie.

Góry są pełne ostrych kamieni, dlatego warto zabezpieczyć psie łapy przed uszkodzeniami. Pomóc w tym mogą buty trekkingowe dla psów. Choć na pierwszu rzut oka pies w butach wygląda dość zabawnie, to zdecydowanie ma to sens. Po skaleczeniu łapki pies nie zejdzie z gór o własnych nogach.

Oprócz tego należy pamiętać o książeczce zdrowia psa, składanej miseczce, zapasie wody, a także o ulubionej zabawce bądź smakołykach. Bardzo wazne jest również to, żeby zapewnić psu skuteczną ochronę przed kleszczami. Najlepszą opcją są krople oraz tabletki. Można je kupić w każdym gabinecie weterynaryjnym.