IMGW przygotował prognozę długoterminową aż do stycznia. Tak ma wyglądać zima w Polsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę długoterminową pogody do stycznia. Według Adama Jaczewskiego z IMGW tegoroczna zima nie powinna zaskoczyć nas chłodem.
Z obliczeń IMGW wynika, iż listopad pod względem średniej temperatury powietrza nie będzie odbiegał od wieloletniej średniej. Przypomnijmy, że najchłodniejszymi miejscami, gdzie prowadzone były pomiary, są Suwałki i Zakopane, gdzie średnia temperatura w tym miesiącu wynosi zazwyczaj od 1,5 do 3 stopni Celsjusza. Miejscem z najwyższą średnią jest Opole, gdzie od 30 lat termometry w listopadzie wskazują średnio od 4,3 do 6,4 stopnia Celsjusza.
Grudzień, podobnie jak listopad, będzie mieścił się w średniej wieloletniej pod względem temperatury, jak i pod względem opadów na terenie całego kraju.
– Spodziewamy się łagodnej zimy z nieznacznie większymi opadami, niż było to w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę prognozowaną średnią temperaturę, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu. Oczywiście nie można wykluczyć jedno czy kilkudniowych opadów białego puchu i bardzo niskiej temperatury, jednak nasza prognoza dotyczy średniej całego miesiąca – relacjonuje Jaczewski.
W styczniu z kolei możemy spodziewać się teoretycznie najwyższych wartości pod względem temperatury i opadów. Najcieplej w tym okresie ma być w Suwałkach, Zakopanem, Białymstoku, Olsztynie oraz w najcieplejszych miastach Pomorza. Największych opadów można z kolei spodziewać się w Zakopanem i Koszalinie.
Czytaj także: Jaka będzie zima 2021/2022? IMGW przewiduje eksperymentalną prognozę pogody na kolejne miesiące
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut