"Podkarpacie jako region tolerancyjny". Kolejne województwo uchyliło uchwałę anty-LGBT

redakcja naTemat
Podkarpacie wycofało się z tzw. uchwały anty-LGBT. Sejmik województwa podkarpackiego uchylił w poniedziałek 27 września swoje stanowisko z maja 2019 roku dotyczące "promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT". Jednocześnie sejmik przyjął nowe stanowisko zatytułowane "Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji".
Uchwały "anty-LGBT". Podkarpacie wycofało się ze stanowiska. Fot. Marzena Wystrach/REPORTER
W głosowaniu nad uchwałą, za jej przyjęciem opowiedziało się 18 radnych, przeciw było sześciu. Stanowisko, które uchyliło poprzednią uchwałę dotyczącą LGBT i wprowadzającą nową treść o tolerancji, przedstawił podczas sesji wicemarszałek zarządu województwa Piotr Pilch.

Podkarpacie już nie będzie "anty-LGBT"

W stanowisku radni napisali, że "przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie". Jednak marszałek województwa w wystąpieniu odniósł się głównie do kwestii możliwości utraty unijnych pieniędzy.
Władysław Ortyl
marszałek województwa podkarpackiego.

Unia Europejska, bez żadnych ostrzeżeń, zablokowała nam dwa miliony złotych w ramach Funduszy Norweskich. Bez żadnej możliwości złożenia odwołania, bez decyzji. Kilka miesięcy później do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło pismo ostrzegawcze, mówiące, że istnieje konieczność uchylenia uchwały z 2019 roku. Jeżeli uchwała uchylona nie zostanie, to stracimy unijne pieniądze.

Decyzja sejmiku województwa jest prawdopodobnie reakcją na pismo Komisji Europejskiej, w którym wzywa pięć polskich województw (małopolskie, łódzkie, podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie) do uchylenia uchwał "anty-LGBT". Pierwsza wycofała się Małopolska.


"Dziennik Wschodni" zwraca uwagę, że treść stanowiska radnych uległa modyfikacji. W nowej wersji dokumentu nie ma mowy o "ideologii LGBT" czy sprzeciwie wobec wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO.

W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub PiS (24 osoby). Koalicja Obywatelska ma pięciu radnych, a PSL trzech. Jeden radny jest niezrzeszony.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut