Kiedy pierwszy mróz w Polsce? Mamy analizę prognoz długoterminowych na jesień 2021
Jesień coraz bardziej rozgaszcza się w Polsce. Na razie jest łagodna, miejscami całkiem słoneczna i bezchmurna. Już wkrótce ta pora roku zacznie jednak przypominać o swojej mroźnej stronie. Ze zaktualizowanych prognoz długoterminowych wynika, że powoli można już wyciągać z szaf cieplejsze ubrania.
- Z tego artykułu dowiedz się, na kiedy w Polsce prognozowane są pierwsze mrozy
- Analiza prognoz długoterminowych z kilku źródeł wskazuje, iż krótkie, ale istotne ochłodzenie czeka nas już w pierwszych dniach października
- Silniejsze mrozy na dłuższy czas mają pojawić się jednak dopiero w listopadzie
Kiedy pierwsze mrozy jesienią 2021 roku?
Pod koniec września warunki atmosferyczne w większości regionów Polski są raczej miłym wspomnieniem lata. Poza wyżej położonymi miejscowościami, pasem nadmorskim oraz tzw. wschodnim biegunem zimna, temperatura powietrza w ciągu dnia raczej nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Nad przeważającą częścią kraju nad Wisłą utrzymuje się też niewielkie zachmurzenie.Z nowych prognoz pogody wynika, że w kwestii chmur, wiatrów i deszczu najbliższe dni przełomu września i października powinno dalej mile zaskakiwać. Dokładnie na start dziesiątego miesiąca roku jesień szykuje jednak chłodną niespodziankę.
W nocy z czwartku 30 września na piątek 1 października w pasie od Beskidu Śląskiego, przez Katowice, Częstochowę, Łódź i Warszawę, a dalej aż po Olsztyn możliwe są silne przymrozki, które mogą utrzymać się do godzin porannych. Miejscami na wskazanym obszarze temperatura spaść poniżej zera może na wiele godzin.
Pierwszy dzień października ogólnie powinien być wyraźnie chłodniejszy od ostatnich dni września, ale rozgrzewkę zafunduje Polakom sobotnie popołudnie, gdy nad większością kraju temperatura powietrza powinna sięgać nawet 18 stopni Celsjusza. Słoneczna będzie także pierwsza październikowa niedziela.Kolejną okazję do aklimatyzacji z mroźniejszymi warunkami będziemy mieli w Polsce po 6 października. Wówczas nad zachodnią oraz południowo-wschodnią część kraju napłyną masy chłodnego powietrza, które sprawią, iż w ciągu dnia słupki rtęci będą miały problem z przekroczeniem 10 stopni Celsjusza. Noc i poranek 7 października powinny być powtórką z początku miesiąca.
Prawdziwy mróz pojawi się w Polsce dopiero w listopadzie
Dla miłośników ciepła na tym złe informacje na październik jednak się kończą. Z najnowszych danych meteorologicznych wynika, że w dalszej części miesiąca nad Polskę powinny docierać cieplejsze fronty, utrzymujące powietrze w temperaturze 12-15 stopni. Bardzo prawdopodobne są też krótkie, ale intensywne ocieplenia do nieco powyżej 20 stopni. Będą one jednak rozdzielane okresami intensywnych opadów i silnych wiatrów.Czytaj także: Jaka będzie zima 2021/2022? IMGW przewiduje eksperymentalną prognozę pogody na kolejne miesiące
"Na serio" i na dłużej mrozy w Polsce jesienią 2021 roku powinny pojawiać się od początku listopada. Istotny spadek temperatury powietrza prognozowany jest na pierwsze dni po długim weekendzie związanym ze Dniem Wszystkich Świętych. Następnie ochłodzenie ma wzmóc się w okolicach 8 listopada, ale po kilku dniach ustąpić i wrócić na przełomie listopada i grudnia. Jak informowaliśmy już w naTemat.pl, wówczas spodziewane są też pierwsze opady śniegu.Dowiedz się więcej o prognozach pogody na jesień 2021:
- Kiedy w Polsce pojawi się pierwszy śnieg? Nowe prognozy długoterminowe na jesień
- IMGW przygotował prognozę długoterminową aż do stycznia. Tak ma wyglądać zima w Polsce
- Niż znad Skandynawii mocno namiesza w pogodzie. Szykujcie się na potężne wichury
Analizę prognoz długoterminowych opracowano na podstawie analizy danych IMGW, Windy.com, Yr.no i AccuWeather.