Rada Ministrów chce przedłużenia stanu wyjątkowego. Jest wniosek do prezydenta

Anna Świerczek
Piotr Müller poinformował we wtorek, że Rada Ministrów zwróciła się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni. – Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej – komentował rzecznik rządu. Jeszcze dziś Andrzej Duda ma wygłosić swoje stanowisko w tej sprawie.
Piotr Müller poinformował we wtorek, że Rada Ministrów zwróciła się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego na kolejne 60 dni. Fot. Jakub Kamiński / East News
– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni – powiedział Piotr Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu. Jak dodał, wniosek już we wtorek ma zostać przekazany do prezydenta Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Objęte są nim w sumie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.
Podczas konferencji rzecznik rządu podkreślał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. – Od początku tej wojny hybrydowej, bo tak ją trzeba już nazywać, granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok 10 tys. osób. Codziennie setki migrantów próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę – powiedział Müller.


Jak przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent może wygłosić swoje stanowisko w tej sprawie jeszcze dziś. Oficjalna wypowiedź Andrzeja Dudy planowana jest na godzinę 18:00.
Przypomnijmy, że Konstytucja RP stanowi, iż w sytuacjach szczególnego zagrożenia, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny. Stan wyjątkowy nie może być dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu, na czas nie dłuższy niż 60 dni.
Czytaj także: "Skandal w wykonaniu polskich służb". Dziennikarka zatrzymana poza strefą stanu wyjątkowego

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut