Za darmo na film, do teatru, a nawet do galerii sztuki. To wszystko możliwe już w ten weekend

Anna Świerczek
Pierwszy październikowy weekend w stolicy zapowiada się naprawdę słonecznie, dlatego warto byłoby go spędzić aktywnie. Co można robić oprócz spacerowania po warszawskich parkach i przesiadywania w ulubionych knajpach? Na przykład wybrać się na darmowy seans filmowy, kupić kolejną "monsterę" na targu roślin albo bezpłatnie zwiedzić 31 galerii sztuki współczesnej. Przed wami drugi artykuł z cyklu WARSZAWiANKA.
Co robić w weekend w Warszawie? Oto lista darmowych wydarzeń w dniach 1-3.10.2021 r. Fot. Piotr Molecki / East News

1. Festiwal Kultury Bez Barier


Festiwal Kultury Bez Barier to w skrócie wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich. To wydarzenie, które integruje i które otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego. Tegoroczna edycja festiwalu będzie trwała od 30 września do 10 października.

W ramach tego wydarzenia można się wybrać na spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy czy audiodeskrypcji. Podkreślmy, że festiwal jest dostępny dosłownie dla wszystkich i biorą w nim udział nie tylko osoby niepełnosprawne.


Zdecydowanie warto dokładnie przejrzeć program wydarzeń, bo można w nim znaleźć prawdziwe perełki. W poprzedniej edycji festiwalu wzięłam na przykład udział w spotkaniu z Tomaszem Kotem, a jeszcze wcześniej byłam na premierze polskiego filmu "Juliusz", po którym odbyła się dyskusja z reżyserem. Co istotne, udział w większości wydarzeń jest darmowy (lub za symboliczną kwotę), jednak na spektakle czy pokazy filmowe zwykle trzeba wcześniej zarezerwować miejsca. Co w tym roku znalazło się w programie festiwalu?

Darmowy pokaz filmu "Czarna owca"

Film będzie można zobaczyć 2 października o godzinie 18:00 w Artystyczny Domu Animacji ADA. Wstęp jest wolny, a rezerwacji można dokonać tutaj. "Czasem jedno słowo niesie za sobą lawinę konsekwencji, jedna decyzja jest w stanie zaważyć na dalszym losie całej rodziny… Ale zmiany nie muszą być złe, prawda?" – brzmi krótki, ale za to bardzo wymowny opis komediodramatu na Filmwebie. W rolach głównych m.in. Arkadiusz Jakubik i Magdalena Popławska.

"Zaskakująco dobra polska komedia bez odrobiny pretensjonalności. Uwolniona od amerykańskich schematów odetchnęła z ulgą i klasą" – napisał o filmie Aleksandra Pietrzaka krytyk filmowy Tomasz Raczek. Brzmi zachęcająco?

Spacer śladami warszawskiego socrealizmu

Architektura w Warszawie z pewnością jest wyjątkowa. Niektórzy się nią zachwycają, a innym nie do końca się ona podoba. Zabytkowe kamienice, drapacze chmur, modernistyczne budynki muzealne i on.. socrealistyczny Pałac Kultury i Nauki.

Pod koniec lat 40. w Polsce jedynym akceptowanym stylem w sztuce i architekturze był socrealizm – styl "narodowy w formie i socjalistyczny w treści". Jeśli chcielibyście poznać go lepiej, to koniecznie wybierzcie się w niedzielę 3 października na darmowy spacer "szlakami warszawskiego socrealizmu".

Gdzie znajdował się balkon I Sekretarza PZPR? Jakie elementy polskiej kultury i nauki zawiera PKiN? Co stało się z dawną siedzibą cenzury? – między innymi na te pytania odpowiedzą organizatorzy niedzielnej przechadzki. Spacerowicze wystartują o godzinie 10:00 z Ronda Ch. de Gaulle’a, przy pomniku generała. Rezerwacji na to wydarzenie można dokonać tutaj.

2. Warsaw Gallery Weekend


Oto dowód, że bezpłatne zwiedzanie wystaw w warszawskich galeriach sztuki jest możliwe. Warsaw Gallery Weekend to największy cykliczny przegląd sztuki współczesnej w Polsce, odbywający się w prywatnych galeriach. Od 11 lat festiwal otwiera jesienny sezon wydarzeń kulturalnych, prezentując to, co najciekawsze na stołecznej scenie artystycznej.

W tym roku organizatorzy zaprezentują wystawy w 31 galeriach, których listę można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia. Nie jesteście pewni, czy podoba wam się sztuka współczesna? Warsaw Gallery Weekend to idealny sposób, żeby poznać odpowiedź na to pytanie, bo wstęp na wszystkie wernisaże jest darmowy.

3. Ostatni w tym sezonie Nocny Market


"Wszystko co pyszne, kiedyś się musi skończyć. Docieramy do ostatniej stacji tego sezonu i zamierzamy go bardzo hucznie pożegnać!" – poinformowali organizatorzy kultowego Nocnego Marketu w mediach społecznościowych.

Nocny Market to streetofoodowy targ na peronach nieczynnego już dworca Warszawa Główna. Przez lata swojej działalności zyskał wielu fanów. Targ organizowany jest zawsze pod gołym niebem, w blasku neonów i w otoczeniu dworcowej architektury.

Z programu ostatniego Nocnego Marketu wynika, że w piątek zagra Jerry M oraz WEIKUM w towarzystwie Magdaleny Fideckiej. Z kolei w następnych dniach zagra Wyssogota, Kevs, Rytmik i ponownie Jerry M. Nocny Market będzie karmił wszystkich spragnionych kulinarnych doznań od 30 września do niedzieli 3 października (aż do późnych godzin nocnych).


4. Greenville Targi Roślin i Produktów Naturalnych


Targi Greenville to dość nowe wydarzenie w Warszawie, przeznaczone dla miłośników zieleni w miejskim wydaniu i poszukujących dobrej jakości produktów stworzonych w zgodzie z naturą. W nadchodzący weekend odbędzie się już druga edycja tego wydarzenia.

"Po raz kolejny chcemy stworzyć zieloną krainę pełną dobroci natury a tym samym przestrzeń dla polskich marek, w której będą mogły zaprezentować swoje produkty tworzone i hodowane z pasją" – zapowiadają organizatorzy.
Czytaj także: Urban jungle najmodniejszym stylem aranżacji wnętrz. To prawdziwy hit na 2021 rok
Co będzie na was czekać na Greenville? Rośliny doniczkowe duże i małe, akcesoria do roślin (makramy i ceramika), dekoracje w stylu urban jungle, spożywcze produkty naturalne, świece sojowe, a także kosmetyki naturalne. Lista wystawców jest naprawdę długa, więc na pewno będzie z czego wybierać.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut