Sondaż: Polacy odpowiedzieli, czy boją się, że PiS doprowadzi do polexitu

redakcja naTemat
Z ostatniego sondażu wynika, że połowa Polaków obawia się, że PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Jednak prawie 90 proc. wcale tego nie chce.
Połowa Polaków boi się, że PiS doprowadzi do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Polacy boją się polexitu?

Sondaż przeprowadził Ipsos na zlecenie “Gazety Wyborcze” i OKO. press. Badani zostali zapytani o to, czy polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z UE. Odpowiedzi rozkładają się po równo: po 48 proc. na "tak" i na "nie".

Na to pytanie aż 89 proc. wyborców PiS (w tym 50 proc. zdecydowanie) odpowiedziało- "nie". Jedynie co dziesiąty ma obawy, że PiS może doprowadzić do polexitu.

Wyborcy Konfederacji również nie boją się wyjścia z Unii. 61 proc. respondentów odpowiedziało "nie", a 26 proc. "tak".

Kto najbardziej boi się polexitu?

Polexitu obawiają się z kolei wyborcy KO, Lewicy, Polski 2050 i PSL. Wyborcy tych partii opozycyjnych lękają się polityki Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii. 84 proc. wśród głosujących na Koalicję Obywatelską, 68 - Lewicę, 64 Polskę 2050, 50 - PSL odpowiedziało w badaniu twierdząco.


Polexitowa obawa przeważa u kobiet (53 do 42 proc.), wśród mężczyzn zaś jest odwrotnie (44 do 53 proc.).

Jeśli chodzi o grupę wiekową, to młodzi najczęściej się boją tego, co robi PiS. W grupie 18-29 lat 51 proc. Najmniej obaw mają najstarsi, po 60. Tu 56 proc. odparło "nie", ale 42 - "tak".

Jednocześnie z wrześniowego sondażu Ipsos wynika, że 88 proc. respondentów chce pozostać w Unii Europejskiej.

Eurosceptyczne nastroje

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu, kiedy było gorąco wokół sporów rządu PiS z UE. Politycy partii rządzącej wypowiadali się o Unii z pogardą, np. Marek Suski mówił o “walce z okupantem brukselskim".

Marszałek Sejmu Ryszard Terlecki oświadczył wówczas, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia, bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych".

Sondaż Ipsos zrealizowany metodą CATI w dniach 21-23 września 2021 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut