"Przejdzie, nie ma się czym martwić". Nie bagatelizuj tego objawu, bo może mieć poważne powikłania

Dawid Wojtowicz
Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna od 31 sierpnia do 3 września 2018 roku wynika, że 32 proc. Polaków przeziębienie dopada przynajmniej 2 razy do roku. Do konsultacji z lekarzem skłania ich gorączka (47 proc.), ból gardła (40 proc.), ból mięśni (34 proc.) i katar (31 proc.). Na ten ostatni objaw tylko 23 proc. przechowuje w apteczce lek w postaci sprayu. Katar jest więc często bagatelizowany. A nie powinien być.
nasic to aerozol do nosa, który dzięki połączeniu dwóch substancji czynnych szybko przynosi ulgę w katarze, odblokowując zatkany nos i regenerując jego podrażnioną błonę śluzową Spencer Backman / Unsplash
Nieżyt nosa, jak określa się fachowo w medycynie katar, chyba każdy rozpozna bez problemu. Stan zapalny w tej części twarzy objawia się przekrwieniem i obrzękiem śluzówki, nadmierną produkcją wyciekającej wydzieliny oraz kichaniem. Często towarzyszy mu dokuczliwe uczucie niedrożności (zatkanie nosa oraz swędzenie wewnątrz jam nosowych), które utrudnia oddychanie w ciągu dnia, a także zasypianie w nocy.

Jako dorośli podchodzimy do kataru raczej beztrosko, wyrabiając w sobie przekonanie: "w końcu przejdzie, więc nie ma czym się przejmować". Dlatego sam nieżyt nosa rzadko skłania do wizyty w gabinecie lekarskim. Tymczasem kataru nie należy lekceważyć, ponieważ często występujące zapalenie błony śluzowej nosa może prowadzić do mechanicznego jej uszkodzenia, poprzez częste wycieranie, wydmuchiwanie, przez co pojawiają się mikrourazy czy drobne ranki. W ten sposób ochronna funkcja, którą pełni błona śluzowa nosa może ulec osłabieniu.
Nieleczony, bagatelizowany katar może wywoływać szereg komplikacji na czele z zapaleniem zatok czy ucha środkowego•fizkes / 123rf.comBrittany Colette / Unsplash
Jakie komplikacje może wywoływać nieleczony katar? Do najczęstszych należą zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie gardła, a nawet zapalenie oskrzeli. Przejście infekcji na dalsze odcinki dróg oddechowych może też wynikać z nadkażenia. Choć w większości przypadków katar wywołują wirusy, to jednak osłabioną przez nie błonę śluzową nosa mogą dodatkowo zaatakować bakterie, a te zwiększają ryzyko powikłań.

Wielokrotnie powtarzający się scenariusz, że katar przechodzi po tygodniu, nie oznacza, że powinniśmy biernie czekać na jego zwalczenie przez siły obronne organizmu. Warto wesprzeć ten bój posiłkami lub postawić na polu bitwy bariery ochronnych, które złagodzą ataki najeźdźców i zmniejszą szkody po stronie obrońców. Niezależnie od przyczyny kataru, warto stosować środki łagodzące jego objawy i ułatwiające oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny.

W objawowym leczeniu kataru w przebiegu przeziębienia u dorosłych pomoże aerozol do nosa nasic. Ma on za zadanie udrażniać nos oraz wspomagać regenerację jego błony śluzowej. Zawdzięcza to roztworowi, a konkretniej dwóm obecnym w nim kluczowym składnikom. Cały sekret tkwi w substancjach czynnych, z których jedna zwie się ksylometazolina, a druga figuruje w opisie składu leku jako deksopantenol.

Jak pomagają one choremu nosowi? Ksylometazolina przynosi ulgę, odblokowując zatkany nos poprzez zmniejszenie obrzęku i przekrwienia jego błony śluzowej. Z kolei deksopantenol przyspiesza gojenie śluzówki i łagodzi jej podrażnienia. W rezultacie katar staje się mniej uciążliwy, a osoba zmagająca się z nieżytem nosa zyskuje większy komfort oddychania w ciągu dnia oraz może liczyć na spokojniejszy sen w nocy.

Aerozol dostępny jest w przezroczystej i szklanej butelce z wygodną w aplikacji zaokrągloną końcówką. Poręczny aplikator rozpyla delikatną mgiełkę, która umożliwia komfortowe dozowanie leku do przewodu nosowego. Rozpylacz jest łatwy w użyciu, wystarczy trzymać butelkę pionowo, jednocześnie delikatnie wciągając powietrze nosem. Po pierwszym otwarciu opakowania aerozol należy zużyć w ciągu 12 tygodni.
Nasic jest przeznaczony tylko do stosowania donosowego. Dorośli mogą przyjmować po 1 dawce leku do każdego otworu nosowego. W razie konieczności dawkowanie można zwiększyć do 3 razy na dobę. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz wyraźnie zalecił kontynuowanie stosowania. Ponowne użycie powinno nastąpić dopiero po kilkudniowej przerwie. Preparat można stosować już od 6 roku życia.

W aptekach można też kupić dziecięcą wersję aerozolu do nosa – nasic kids. Można ją stosować w leczeniu kataru w przebiegu przeziębienia u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Więcej na: conakatar.pl
nasic®, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic® zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł powstał we współpracy z MCM Klosterfrau Healthcare