O Polsce znowu zrobiło się głośno. "The New York Times" pisze o wyroku TK
Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił wyrok ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym. Konflikt z Unią Europejską szczegółowo opisał dziennikarz "The New York Times".
"The New York Times" o Polsce
Dlaczego Polska walczy z nadrzędnością sądów Unii Europejskiej? Tak brzmi tytuł w "The New York Times". Dziennikarz Steven Erlanger opisuje, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w świetle, którego Konstytucja RP w niektórych przypadkach zastępuje orzecznictwo Unii Europejskiej. Zaznacza też, że dla UE przestrzeganie prawa przez państwa członkowskie ma kluczowe znaczenie dla przetrwania Unii, która opiera się na suwerenności, przywiązaniu do europejskich wartości i rządów prawa, jak określono w traktatach regulujących."Prawicowy polski rząd"
Dziennikarz stara się wytłumaczyć, skąd wziął się konflikt na linii Polska-Unia Europejska. Erlanger pisze o "polskim prawicowym rządzie, który jest w stanie konfliktu z Unią Europejską w kwestiach takich jak wolność mediów i prawa LGBTQ".Dodaje, że konflikt zaostrzył się po tym, jak polski rząd odmówił wykonania orzeczeń
Trybunału Sprawiedliwości UE, które nakazały likwidację Izby Dyscyplinarnej.
Konflikt zaostrzył się w lipcu, kiedy polski rząd odmówił wykonania dwóch orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które skutecznie nakazały likwidację „izby” dyscyplinarnej, która według krytyków była wykorzystywana przez polski rząd do zastraszania sędziów.
Co może się wydarzyć dalej?
Autor artykuły snuje domysły nad tym, co może wydarzyć się po opublikowaniu przez premiera wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Jednym ze scenariuszy jest jeszcze większa presja Unii i nakładanie kolejnych kar finansowych albo blokowanie przepływu pieniędzy z funduszy unijnych. "Unia Europejska na różne sposoby będzie próbowała bronić się przed tym, co postrzega jako zagrożenie egzystencjalne i izolować sprawców" – pisze Steven Erlanger.
O co chodzi w wyroku TK?
Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił wyrok ws. prawa unijnego. W świetle tego wyroku niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską Konstytucją. Zdaniem TK, "próba ingerencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polski wymiar sprawiedliwości narusza zasadę praworządności, zasadę nadrzędności Konstytucji oraz zasadę zachowania suwerenności w procesie integracji europejskiej."
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut