Co zrobić, gdy pies zjadł czekoladę? Jaka jest śmiertelna dawka czekolady dla psa?

Daria Siemion
Nie od dziś wiadomo, że psy to ogromne łasuchy. Czworonogi niestety nie wiedzą, że smakowite przekąski mogą je zabić. Jednym z toksycznych smakołyków jest czekolada. Co zrobić, gdy pies ją zjadł i dlaczego jest trująca? Podpowiadamy.
Czekolada jest dla psów trująca fot. rachbauer / pl.123rf.com

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

Czekolada zawiera teobrominę, która występuje naturalnie w ziarnach kakaowca. Jest to substancja wykazująca silne działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy. Jej nadmiar może wywoływać problemy z oddychaniem i pracą serca.

Psy trawią teobrominę znacznie wolniej od ludzi. Substancja utrzymuje się w ich organizmie nawet do 20 godzin, podczas gdy człowiek pozbywa się jej z organizmu w ciągu 4-5 godzin. Człowiek praktycznie nie może zatruć się czekoladą, dla weterynarzy zatrucia psów to codzienność.

Teobromina jest obecna nie tylko w czekoladzie, ale również w kakao w proszku, herbacie, kawie, coli, a także w yerba mate. Oprócz teobrominy w czekoladzie można znaleźć inne substancje toksyczne dla psów, np. ksylitol czy rodzynki.


Jaka dawka czekolady jest dla psa śmiertelna?

To, ile pies może zjeść czekolady i przeżyć zależy od dwóch czynników — od tego ile waży pies oraz od tego, jaką zjadł czekoladę. Najwięcej teobrominy zawierają czekolady z wysoką zawartością kakao. Będą to więc czekolady gorzkie, czekolady w proszku oraz masła czekoladowe.

Śmiertelna dawka teobrominy dla psa wynosi od 90 do 250 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia. Tabliczka czekolady mlecznej zawiera ok. 200 mg teobrominy. Inaczej jest z czekoladą gorzką, która może mieć nawet 1600 mg.

Objawy zatrucia pojawiają się już po dawce 20 mg/kg, a porcja 50 mg/kg może spowodować nieodwracalne zmiany, m.in. uszkodzenie wątroby. Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies zjadł czekoladę, to spróbuj obliczyć, ile mogło w niej być teobrominy.

Zawartość teobrominy w czekoladzie możesz obliczyć online w jednym z darmowych kalkulatorów. Możesz też wykorzystać wzór 1600 x % kakao = zawartość teobrominy w mg/100g produktu. Weterynarze uważają, że trzeba leczyć psy, które zjadły więcej niż 9g/kg czekolady mlecznej lub 1.25g/kg gorzkiej.

Jakie objawy występują przy zatruciu czekoladą?

Objawy zatrucia czekoladą u psa można zauważyć w ciągu kilku godzin od spożycia czekolady. Stan chorobowy może trwać nawet kilka dni. Najbardziej charakterystyczne objawy zjedzenia czekolady przez psa to:

Rzadziej spotykanymi objawami są podwyższona temperatura ciała oraz odwodnienie. W wyniku wypłukania potasu może dojść do sztywności mięśni i problemów z sercem. Zatrucie czekoladą w dłuższej perspektywie może prowadzić do niewydolności nerek i śmierci pupila.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/375631,co-zrobic-gdy-pogryzie-cie-pies-jak-uniknac-zarazenia-wscieklizna

Zjedzenie czekolady przez psa. Pierwsza pomoc

Najważniejsza jest szybka reakcja. Jeżeli pies zjadł czekoladę mniej niż dwie godziny temu, to należy bezzwłocznie udać się do weterynarza, który za pomocą wody utlenionej sprowokuje u zwierzęcia wymioty. Na tym etapie jest to najskuteczniejsza forma pomocy.

Jeżeli od zatrucia czekoladą minęło więcej niż dwie-trzy godziny, to lekarz weterynarii wprowadzi leczenie polegające na łagodzeniu objawów zatrucia. Niestety nie istnieje środek, który byłby odtrutką na teobrominę. Lekarz może przeprowadzić płukanie żołądka i podać zwierzakowi leki zapobiegające skutkom odwodnienia oraz normalizujące pracę serca.




Jak jeszcze można pomóc psu, który zjadł czekoladę? Można podawać mu kroplówki z substancjami odżywiającymi i węgiel aktywowany (doustnie), który wspomoże procesy trawienia. Przede wszystkim należy zadbać jednak o komfort i poczucie bezpieczeństwa ukochanego zwierzęcia.