Nie żyje Ruthie Tompson. Twórczyni kultowych filmów Disneya miała 111 lat

Weronika Tomaszewska
Nie żyje Ruthie Tompson. Legendarna animatorka i twórczyni największych produkcji studia Walta Disneya. Miała 111 lat. – Jej wyjątkowa praca i pionierski duch na zawsze będą dla nas wszystkich inspiracją – podkreślił Bob Iger, jeden z szefów Disneya.
Ruthie Tompson nie żyje. Fot. YouTube / MPTF
Tompson odeszła w ośrodku Motion Picture and Television Fund w Woodland Hills w Kalifornii 10 października 2021 roku. Przykrą wiadomość przekazał między innymi portal Deadline. Śmierć twórczyni potwierdzili przedstawiciele Disneya. – Ruthie była legendą wśród animatorów, a jej twórczy wkład w Disneya – od "Śnieżki i siedmiu krasnoludków" po "The Rescuers"– do dziś pozostaje uwielbianą klasyką. Chociaż będzie nam brakowało jej uśmiechu i wspaniałego poczucia humoru, jej wyjątkowa praca i pionierski duch na zawsze będą dla nas wszystkich inspiracją – mówił Iger z Walt Disney Company.


Nie podano przyczyny zgonu, ale prawdopodobnie wynikał on z zaawansowanego wieku. W ciągu swojego długiego życia Tompson pracowała nad wieloma słynnymi filmami animowanymi.

Jej przygoda z Disneyem zaczęła się już w dzieciństwie. Po rozwodzie rodziców przeprowadziła się z mamą do Los Angeles i zamieszkała nieopodal Roberta Disneya – wujka Walta Disneya. Studio animacji mieściło się nieopodal jej nowego domu.

Tompson często tam zaglądała. Wystąpiła nawet w krótkometrażowym serialu animowanym z lat 20. pod tytułem "Alice Comedies". Kiedy skończyła 18 lat zaczęła pracę w Dubrock's Riding Academy. Walt Disney zauważył ją i zaproponował pracę inkerki w swoim studio.
Potem szybko trafiła do działu malarskiego, gdzie pracowała między innymi nad ikoniczną animacją Disneya "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" z 1937 roku. Po kilku produkcjach Tompson zdobyła kolejny awans, stając się osobą odpowiedzialną za finalne sprawdzenie klatek animacji przed umieszczeniem ich w filmie.

W 1948 trafiła do działu operatorów, gdzie pracowała nad nowymi ruchami kamer i rozwojem ujęć w filmach animowanych. Była jedną z pierwszych trzech kobiet w historii, które dołączyły do organizacji International Photographers Union.

Niedługo później znów zdobyła wyższe stanowisko, stając się nadzorczynią w dziale odpowiedzialnym za planowanie scen w produkcjach.

Współtworzyła takie filmy jak: "Przestraszone duchy", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Pinokio", "Fantazja", "Dumbo", "Donald w Krainie Matemagii", "Śpiąca królewna", "Aryskotraci", "Robin Hood", "Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys" i "The Rescuers". W roku 2000 otrzymała tytuł Disney Legends Award za wkład pracy w produkcje.

Poza studiem Disneya pracowała przy serialu "Popeye the Sailor" czy animowanej adaptacji "Władcy Pierścieni" w reżyserii Ralpha Bakshiego.
Czytaj także: "Dumbo" i "Piotruś Pan" oskarżone o rasizm. Disney ograniczył do nich dostęp

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut