Shoku-iku – japońska dieta długowieczności i filozofia jedzenia

Artykuł promocyjny firmy Hortex
Japończycy są jednym z najbardziej długowiecznych i najzdrowszych narodów na świecie. Średnia życia u mężczyzn to 81 lat, a u kobiet aż 88 lat. Dla porównania, w Polsce panowie żyją przeciętnie ok. 72-73 lat, a panie ok. 80-81 lat. Kraj kwitnącej wiśni ma też jeden z najniższych wskaźników otyłości na świecie (ok. 3%). Sekretem młodego wyglądu i zdrowia Azjatów są nie tylko ich geny, ale również styl życia i odpowiednie menu bogate w ryby, owoce morza, algi i inne produkty pełne przeciwutleniaczy. Jedną ze znanych japońskich filozofii jedzenia jest shoku-iku, zwana „dietą długowieczności”. Sprawdź, na czym ona polega i czemu warto zastosować jej prawidła także w polskiej diecie.
Produkty żywieniowe Materiał prasowy firmy Hortex

Japońska dieta shoku-iku – co to takiego?


Shoku-iku to termin znaczący tyle, co „edukacja żywieniowa” rozumiana jako rzetelne
nauczanie o sposobach odżywiania, składnikach odżywczych i zrównoważonym, zdrowym trybie życia. Opiera się głównie na wzmacnianiu organizmu od wewnątrz poprzez właściwe jedzenie. Bazuje na badaniach naukowych doktora Sagena Ishizuki, XIX-wiecznego pioniera diety makrobiotycznej, który badał wartość odżywczą pełnoziarnistych produktów, warzyw morskich, japońskiej rzodkwi daikon oraz korzenia kudzu (składników japońskich dań tradycyjnych). Swoimi badaniami Ishizuka wyprzedził znacznie swoje czasy. Co ciekawe, zachodnia nauka zainteresowała się podobnym tematem dopiero w latach 20. XX wieku (zajmował się tym głównie George Ohsawa) i potwierdziła przypuszczenia i założenia japońskiego prekursora.

W edukacji żywieniowej George’a Ohsawy można zauważyć też spore powiązania z
buddyzmem, np. dążenie do wewnętrznej równowagi. W przeciwieństwie do diet europejskich, shoku-iku nie skupia się na liczeniu kalorii i odmawianiu sobie przyjemności. Zamiast tego podkreśla istotność wsłuchiwania się w swoje ciało i jego potrzeby oraz czerpania radości ze zdrowych, pełnowartościowych posiłków. Zaznacza, że nie należy się ani głodzić, ani przejadać, a zachować złoty środek.

Zasady japońskiej filozofii żywienia Shoku-iku


Shoku-iku opiera się w głównej mierze na znanej nam tradycyjnej piramidzie żywieniowej,
ale z zaznaczeniem istotności mikrobiotyki – nauki zajmującej się zdrowiem i długowiecznością poprzez badanie związków między ludzkim organizmem a pożywieniem, nawykami i trybami życia, które wybieramy oraz środowiskiem, w którym żyjemy.
Piramida żywieniowaMateriał prasowy firmy Hortex
Zakłada, że pokarm i jego jakość, wpływa na nasze życie i funkcjonowanie w sposób większy, niż może się wydawać. Mikrobiotyka i shoku-iku podkreślają:



Jednocześnie shoku-iku kładzie bardzo duży nacisk na prezentację i komponowanie posiłków tak, by:

Jak przenieść zasady shoku-iku na polskie realia?


Shoku-iku nabrało na znaczeniu na początku XXI w. Rząd japoński zaniepokojony
tendencjami do „szybkiego jedzenia” od 2005 roku zaczął stawiać duży nacisk na prawidłową edukację żywieniową. W Japonii o shoku-iku naucza się już dzieci we wczesnych latach szkolnych, by szerzyć świadomość i walczyć z rosnącą w plagą otyłości związaną z popularnością fast foodów i gotowego jedzenia. Problem ten zauważamy też w Polsce i Europie – żyjemy w biegu, mamy coraz mniej czasu na przygotowywanie posiłków.

Czy japońska filozofia i edukacja żywieniowa da się przełożyć na nasze realia? Zdecydowanie tak. Nie oznacza to jednak sięgania po tradycyjne japońskie dania i zmiany wszystkich kulinarnych przyzwyczajeń. Wręcz przeciwnie, shoku-iku zachęca do czerpania z lokalnej żywności i dobrodziejstw tego, co znamy z naszej tradycji kulinarnej.

Shoku-iku a dieta locavore – jedz lokalnie i sezonowo


Shoku-iku ma dużo wspólnego z rosnącą w popularność dietą locavore, czyli świadomym
wybieraniem żywności lokalnej, produkowanej w sposób tradycyjny. Można to nazwać
żywieniowym patriotyzmem – czerpaniem z doświadczeń kulinarnych przodków i sięganiem po często zapomniane składniki kuchni tradycyjnych. W Japonii shoku-iku opiera się na zwyczajowych japońskich składnikach, w Polsce natomiast będzie to czerpanie z dobrodziejstw naszej natury:

Sprawdź kalendarz sezonowości warzyw i owoców

Mądrze wybieraj drogę na skróty


Komponowanie posiłków zgodzie z dietą bazującą na tradycji i organicznej uprawie może wydawać się skomplikowane i pochłaniające sporo czasu. Jednak nikt nie zabrania ci chodzenia na skróty. Kierując się shoku-iku, nadal możesz korzystać z:

Warto pamiętać o tym, by mądrze wybierać półprodukty. Szukaj producentów, takich jak mrożonki Hortex, które są przygotowywane zgodnie z rytmem zbiorów i sezonowością warzyw i owoców (zbiera się je w szczycie sezonu, kiedy to są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe, a następnie poddaje obróbce).

Komponuj posiłki tak, by cieszyły wszystkie zmysły


Ważną zasadą shoku-iku jest prezentowanie jedzenia z myślą o wszystkich zmysłach:

Jedz warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste


Dieta bazująca na japońskim shoku-iku powinna także być bogata w błonnik – substancję, która nie ulega trawieniu i wchłanianiu w układzie pokarmowym, ale pozytywnie wpływa na:

Dzienne spożycie błonnika przez zdrową osobę dorosłą powinno wynosić około 20–40 g. Znajdziesz go w produktach takich, jak:

Warzywa zawierające najwięcej błonnikaMateriał prasowy firmy Hortex
Źródła: