Macron odbył "szczerą rozmowę" z Morawieckim. Ma radę, co powinien zrobić polski rząd

Agata Sucharska
Prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał dziennikarzom, że Europa czeka na "konkretne gesty" ze strony Polski, które mogłyby rozwiązać obecny konflikt naszego kraju z Unią Europejską bez konieczności wywierania presji.
Macron rozmawiał z Morawieckim w Bruseli. Zdradzi, co powinna zrobić Polska. Fot. ARIS OIKONOMOU/AFP/East News


Macron rozmawiał z Morawieckim o sporze UE

W piątek zakończył się dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Jednym z tematów poruszanych przez unijnych przywódców była sytuacja w Polsce i wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności prawa unijnego z polską Konstytucją.


Na zakończenie obrad na konferencji prasowej wystąpił m.in. Emmanuel Macron.Prezydent Francji podkreślił m.in., że konkretne ruchy ze strony polskiego rządu miałyby zapobiec konieczności użycia dostępnych europejskim instytucjom narzędzi wywierania presji.
Polityk zdradził też dziennikarzom, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej odbył "szczerą rozmowę" z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. W jej trakcie przekonywał, że tocząca się debata na temat praworządności w Polsce nie jest związana z prymatem prawa unijnego nad polską konstytucją, ale z niezależnością władzy sądowniczej.

Von der Leyen: Trzeba przywrócić niezawisłość sądownictwa

Z kolei Ursula von der Leyen podkreślała na konferencji, że jedną z ważniejszych kwestii poruszanych na szczycie była sytuacja w Polsce. – Fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa. To było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski – tłumaczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nawoływała też Polskę do konkretnych działań: – System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni; oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podkreślała.
Czytaj także: Zaskakujące doniesienia ws. Merkel. Miała wyraźnie sprzeciwić się karom dla Polski

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut