Szykuje się kolejny transfer w Sejmie? "Bardzo by się w naszym klubie przydał"

Aneta Olender
14 maja poseł Paweł Zalewski został wykluczony z PO. Przed niespełna tygodniem wycofał z Sądu Koleżeńskiego wniosek o przywrócenie do partii, ostateczne żegnając się z Platformą Obywatelską. – Mamy z posłem Zalewskim bardzo dobre relacje, zarówno w sprawach merytorycznych, jak i ideowych rozumieliśmy się bardzo dobrze – mówił w rozmowie z PAP Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak, pytany o to, czy dla Zalewskiego jest miejsce w klubie Koalicja Polska-PSL.
Wykluczony z PO poseł może przejść do klubu Koalicja Polska-PSL. Fot. Jan Bielecki/East News
– Na pewno miejsce w naszym klubie dla pana posła Zalewskiego jest. W moim przekonaniu bardzo by się w naszym klubie przydał – mówił Dariusz Klimczak, jednocześnie zapewniając, że jeśli tak się stanie, będzie to jego suwerenna decyzja.

– Jeśli będzie wyrażał na to ochotę, to ja nie widzę problemu (...) Od pół roku zaproszenie od nas miał, ale czekał na prawo łaski w Platformie Obywatelskiej, z tego z prawa łaski ostatecznie nie skorzystał, wycofał się – dodał z koli Marek Sawicki.

Natomiast Paweł Zalewski pytany przez PAP o swoje plany, podkreślił, że jest posłem niezrzeszonym, członkiem komisji spraw zagranicznych, a "co dalej? Zobaczymy".

Wykluczeni z PO

Przypomnijmy, że Paweł Zalewski razem z Ireneuszem Rasiem – obecnie jest w klubie KP-PSL – został 14 maja tego roku wykluczony z Platformy Obywatelskiej.


– Głównie brak elementarnej lojalności wobec koleżanek i kolegów z Platformy Obywatelskiej oraz świadome działanie na szkodę tej partii – o powodach tej decyzji mówił nam Cezary Tomczyk.
Czytaj także: Poseł PSL otwarcie o stworzeniu koalicji z PiS. Stawia Kaczyńskiemu tylko jeden warunek

Kim jest Paweł Zalewski?

Paweł Ksawery Zalewski urodził się w 1964 roku w Warszawie. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W 1989 roku był w podzespole do spraw szkolnictwa wyższego podczas obrad Okrągłego Stołu. Za sobą ma także stanowisko doradcy ministra edukacji narodowej na przełomie lat 80. i 90.

W 2009 roku kandydował z ramienia Platformy Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu. W 2013 roku został mianowany przez ówczesnego szefa resortu spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego, współprzewodniczącym Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. W 2019 roku zdobył mandat poselski na Sejm IX kadencji, startując z listy Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także: Zjednoczenie opozycji? "Newsweek": Liderzy nie chcą być przytroczeni do paska Tuska