Od 2 listopada pełnoletni mogą przyjmować trzecią dawkę szczepionki. Jest jeden warunek
Dobra wiadomość dla osób zainteresowanych przyjęciem trzeciej dawki preparatu przeciw COVID-19. Od wtorku, 2 listopada wszystkie osoby pełnoletnie mogą już umawiać się na szczepienie tzw. dawką przypominającą. Warunkiem jest jednak czas od przyjęcia pełnego szczepienia.
Kto może zaszczepić się trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 od 2 listopada?
Od dziś na szczepienie przeciw COVID-19 tzw. dawką przypominającą mogą już umawiać się wszystkie osoby pełnoletnie, pod warunkiem, że od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. E-skierowanie zostanie wystawione automatycznie.Warto wspomnieć, że według sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM na dzień 28 października wynikało, że ponad połowa Polaków deklaruje, że chce się zaszczepić trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19. Badanie pokazało natomiast, że co piąty Polak jest zdecydowanym przeciwnikiem szczepień.
"Jeżeli tylko będzie to możliwe, zaszczepię się trzecią dawką szczepionki na koronawirusa" – 50,2 proc. badanych zdecydowanie zgodziło się z tym sformułowaniem, a 12,4 proc. respondentów odpowiedziało "raczej tak". Sumarycznie daje to zatem wynik na poziomie prawie 63 proc. pozytywnych głosów.
Rejestracja dla pełnoletnich ruszyła. Jak umówić się na trzecią dawkę szczepionki?
Szczepienie trzecią dawką wykonywane jest preparatami: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce 0,3 ml i Spikevax (Moderna) połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml.Zapisy są możliwe poprzez e-rejestrację na stronie głównej pacjent.gov.pl lub przez aplikację mojeIKP. Skorzystać można także z bezpłatnej infolinii Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989 albo wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Listopad pod znakiem wzrostu liczby zakażeń koronawirusem
Przypomnijmy wyniki raportów MZ z ostatnich dni. W sobotę 30 października Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 9 798 nowych zakażeń - w ciągu jednej doby tak wiele zakażeń ostatni raz odnotowano w połowie kwietnia. Niedziela była nieco "lepsza", lecz wciąż niepocieszająca. 31 października było 7145 przypadków.W poniedziałek 1 listopada MZ odnotowano zaś "tylko" 4 894 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, ale to raczej spadek typowy dla weekendów i świąt.
Jak przekazywaliśmy w naTemat.pl, jakiś czas temu minister zdrowia wskazywał, że moment krytyczny powinien nastąpić gdzieś na przełomie jesieni i zimy. – Wszystkie prognozy, które mamy, wskazują, że apogeum IV fali nastąpi w listopadzie, ale niewykluczone jest przesunięcie na grudzień – mówił Adam Niedzielski.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut