Niemka straciła złoto w Tokio przez konia, jej łzy pamięta cały świat. Czeka nas rewolucja
Jak informuje dziennik "The Guardian", szykuje się rewolucja w pięcioboju nowoczesnym. Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie olimpijskich zmagań w Tokio - zbuntowany koń Saint Boy pozbawił medalu Niemkę Annikę Schleu - jeździectwo ma zostać zastąpione przez konkurencję kolarską. To będzie prawdziwa rewolucja, a jej efekty zobaczymy już podczas igrzysk w Paryżu w 2024 roku.
Wylosowała konia Saint Boy, który zbuntował się jeszcze przed wyruszeniem do rywalizacji. Niemka rzewnie płakała i próbowała okiełznać rumaka, ale na nic to się nie zdało. Nie ukończyła konkurencji i odpadła z rywalizacji. Kamery pokazały, jak jej trenerka uderza konia pięścią w zad, co wywołało oburzenie. Kim Raisner została zdyskwalifikowana, Annika Schleu straciła niemal pewny medal.
Te wydarzenia zainspirowały Międzynarodową Unię Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM) do opracowania projektu zmian w rywalizacji. Co ciekawe, na czele specjalnej komisji stanął Janusz Pyciak-Peciak, prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego oraz mistrz olimpijski z Montrealu (1976). Polak stoi na czele specjalnej grupy powołanej przez UIPM, zdaniem mediów szykuje się rewolucyjna zmiana.
Jeździectwo zostanie zastąpione przez inną konkurencję, co uczyni rywalizację nie tylko sprawiedliwszą, ale też ciekawszą. Wykorzystywanie zwierząt budzi coraz poważniejsze kontrowersje, już podczas igrzysk organizacja PETA apelowała, by zrezygnować całkowicie z konkurencji, w których wykorzystuje się konie. Zdaniem "The Guardian" największą szansę na zastąpienie rywalizacji jeździeckiej ma kolarstwo.
Pięciobój nowoczesny w programie olimpijskim jest obecny od 1912 roku i igrzysk w Sztokholmie. Dyscyplina składa się z pięciu konkurencji: szermierki, pływania, jazdy konnej (parkur z przeszkodami), strzelania z pistoletu i biegu. W 2016 roku dokonano ważnej zmiany, łącząc bieg na 3000 metrów ze strzelaniem. Teraz rywalizację czeka kolejne unowocześnienie, efekty poznamy po zakończeniu obrad UIPM w Monte Carlo.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut