"Do urologa zgłaszają się dopiero, gdy ból jest nie do zniesienia". Mężczyźni za rzadko się badają

Joanna Stawczyk
Zdajesz sobie sprawę, ze twój partner, ojciec, dziadek lub brat mogą mieć poważany problem? Pandemia spowodowała, że do urologów zgłaszają się pacjenci z nowotworami w zaawansowanym stadium. Każda akcja motywująca do badań jest na wagę złota. Ruszamy facetów z kanapy. Idźcie na badania! To jakieś 30 sekund wstydu. Stawką może być Wasze życie - #badajjajka!
Movember to nie tylko symboliczne zapuszczanie wąsów. Rusz faceta z kanapy i ocal jego życie Fot. unsplash.com
– Do urologa zgłaszają się dopiero, gdy ból staje się nie do zniesienia, problem z oddawaniem moczu narasta albo inne objawy stają się naprawdę niepokojące. Zaczynam zwykle od pytań o choroby układu moczowego w rodzinie, obciążenia po linii męskiej – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

– Jaką często słyszę odpowiedź? Panie doktorze, nie wiem, my w rodzinie o tym nie rozmawiamy – podkreśla. Ordynator urologii zaznacza, że do dziś pacjenci wpadają w pokoleniową pułapkę milczenia.


Dlaczego mężczyźni powinni regularnie badać jądra?

Każdego roku tylko w województwie śląskim rak prostaty jest wykrywany u ok. 2 tysięcy mężczyzn. W Polsce nowotwór ten stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty.

Nowotwory jąder stanowią 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn. W grupie mężczyzn w wieku 20-44 lat są one najczęściej występującym nowotworem.
Najszybsze tempo wzrostu zachorowalności obserwuje się w grupie młodych mężczyzn i wynosi około 7% rocznie.

Statystyki są niepokojące, ale równie mocno niepokoić powinno to, że nie mówimy o profilaktyce, nie mówimy o tym, co możemy zrobić, aby nie dać chorobie szansy na to, by się rozwinęła – tłumaczy specjalista.
Movember 2021 a pandemia. Jak często Polacy chorują na raka prostaty?Archiwum prywatne
Akcje społeczne jak Movember to idealny moment, aby powiedzieć "idę do urologa", "tak, badam się". – Lubimy się chwalić, że mamy swojego kardiologa czy dentystę, niewiele osób chwali się tym, że ma swojego urologa bo wiadomo od razu, z jakimi problemami się to wiąże. Chcielibyśmy zaapelować do mężczyzn, aby nie bali się o tym rozmawiać, także z rodzinami – mówi dr Andrzej Kupilas.
"Co roku 2000 facetów diagnozuje się z rakiem jądra. Co roku 5000 mężczyzn umiera na raka prostaty. W 2020 roku 4386 facetów popełniło samobójstwo. Dołącz do nas i zadbaj o swoje klejnoty!" – apelują Krzysiek Sokołowski (Nocny Kochanek), Czadoman, Adam Asanov (Piersi), Błażej Sobera (Joe Palooka) i Cyber Marian jako zespół Mosznowładcy, którzy nagrali kawałek promujący kampanię 2021 pt. "Wszyscy za jednego”.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/377981,400-mezczyzn-z-rakiem-prostaty-czeka-na-przerzuty