Jest kolejna reakcja ws. kryzysu na granicy. Polska zawiesza ruch na przejściu w Kuźnicy
Jak poinformowała właśnie Straż Graniczna, od wtorkowego poranka zawieszone zostanie funkcjonowanie przejścia granicznego w Kuźnicy. To nieopodal tej miejscowości wielkie grupy migrantów są przepychane przez białoruskich funkcjonariuszy na stronę polską.
- Polska zawiesza funkcjonowanie jednego z przejść granicznych z Białorusią
- Punkt Kuźnica-Bruzgi obustronnie zamknięty będzie od godz. 7:00 we wtorek 9 listopada do odwołania
- To w okolicach tego przejścia granicznego białoruski reżim sprowadził wielkie grupy migrantów
Polska zawiesza ruch na przejściu granicznym z Białorusią
"W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od jutra tj. 09.11 od godz. 07:00 rano będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Podróżni, powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach" – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.Czas uderzyć w czuły punkt reżimu Łukaszenki?
Spora cześć wschodniej spedycji prowadzi właśnie przez przejście Kuźnica-Bruzgi, które położone jest na trasie wiodącej przez Grodno i Lidę do Mińska, a dalej – już po stronie rosyjskiej – przez Smoleńsk do Moskowy. Cześć ekspertów od dłuższego czasu postuluje nawet całkowite zawieszenie ruchu granicznego z Białorusią, co miałoby pozwolić na uzyskanie narzędzia nacisku na władze w Mińsku.Bezpośrednią przyczyną zawieszenia działalności przejścia w Kuźnicy jest jednak wyjątkowo napięta sytuacja na nieopodal tej granicznej miejscowości. Jak informowaliśmy w naTemat.pl, w poniedziałek 8 listopada 2021 roku w ten rejon białoruskie służby sprowadziły co najmniej kilkuset migrantów, po czym rozpoczęły się siłowe próby sforsowania zapory granicznej.
– Reżim w Mińsku chce eskalować kryzys na granicy, spychając migrantów do Polski i Litwy. Po stronie białoruskiej widzimy uzbrojonych żołnierzy, którzy popychają ich w kierunku krajów Unii Europejskiej – stwierdziła w rozmowie z Żanetą Gotowalską białoruska dziennikarka Hanna Liubakova.
– Sytuacja niebezpiecznie eskaluje. W moim przekonaniu mści się sposób podejścia do tego problemu, ze strony polskiego rządu. Mam na myśli uporczywe niewykorzystywanie możliwości umiędzynarodowienia sprawy. Zarówno jeśli chodzi o NATO, jak i o Unię Europejską – omentował dla naTemat.pl były wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut