Zaskakujący komunikat rzecznika resortu zdrowia. Lek na COVID-19 w Polsce jeszcze w tym roku

Anna Świerczek
– Mamy już zawarty kontrakt z producentem leku. Pracujemy nad przyspieszeniem dostaw – przekazał w piątek Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z dziennikarzem RMF FM. Chodzi o Molnupiravir – lek amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Merck & Co, który wciąż wymaga uzyskania odpowiedniej opinii Europejskiej Agencji Leków.
Pierwsze dostawy Molnupiraviru do Polski spodziewane są już w połowie grudnia – zapowiedział rzecznik resortu zdrowia. Fot. Krzysztof Radzki / East News

O zakontraktowaniu Molnupiraviru przez Polskę premier Mateusz Morawiecki mówił już 5 listopada. Teraz rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził te informacje w rozmowie z RMF FM.
– Mamy już zawarty kontrakt z producentem leku. Pracujemy nad przyspieszeniem dostaw – mówił Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, resort chciałby, żeby lek na COVID-19 dotarł do Polski na początku grudnia, ale "raczej pewnie mówimy o połowie grudnia". Pierwsze deklaracje producenta mówiły o styczniu. Polska jest jednym z pierwszych państw, które zakontraktowało Molnupiravir.


Andrusiewicz przekazał też reporterowi RMF FM, że zakontraktowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy dawek tego leku. Pierwszym krajem, który zatwierdził Molnupiravir była Wielka Brytania.

Wyjaśnijmy, że lek amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Merck & Co wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję.

Molnupiravir może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Tabletka ma być przyjmowana doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg COVID-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji.

Dodajmy, że 11 listopada Komitet do spraw Leków dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków pozytywnie ocenił Ronapreve i Regkirona – to dwa leki na COVID-19, które zawierają przeciwciała monoklonalne. Agencja zaleciła dopuszczenie obu preparatów do obrotu w Europie.

Komitet poinformował, że stosowanie Ronapreve i Regkirona we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby.
Czytaj także: Przełomowe odkrycie w walce z pandemią. Pfizer miał opracować lek na koronawirusa

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut