Krótsze kolejki do lekarzy? Tak, bo część kolejkowiczów odeszła...

Anna Kaczmarek
Z ostatniego Barometru tworzonego przez Fundację Watch Health Care wynika, że kolejki do lekarzy są mniejsze niż w 2019 r. Na świadczenia medyczne czekamy średnio o 0,4 miesiąca krócej. Tyle że my pacjenci nie zauważyliśmy tego. Jak tłumaczy w podcaście Zdrowie bez cenzury Milena Kruszewska, prezes Fundacji Watch Health Care, dlatego, że skrócenie kolejek to po części efekt nadmiarowych zgonów spowodowanych pandemią COVID-19. Zwyczajnie część "kolejkowiczów" wypadła z kolejki, ponieważ zmarła.
Kolejki do lekarzy to problem polskiej służby zdrowia. TOMASZ MATUSZKIEWICZ/AGENCJA SE/East News
Fundacja WHC zajmuje się m.in. sprawdzaniem dostępności do świadczeń zdrowotnych, czyli tworzy tzw. Barometr, z którego możemy dowiedzieć się jak długo Polacy czekają w kolejkach do lekarza, na operację czy na badania diagnostyczne.

- W sposób niewidoczny dla pacjentów skróciły się kolejki do świadczeń. Powiem brutalnie, z powodu pandemii mamy wiele nadmiarowych zgonów. Dlatego kolejki są krótsze. Dodatkowo mogły je w jakiejś części rozładować telewizyty - mówi Milena Kruszewska.

Oczywiście, jeśli spojrzymy na czas oczekiwania do poszczególnych specjalistów, czy poszczególne badania, to na niektóre świadczenia czekamy dłużej niż w 2019 r. Z 20. edycji Barometru wynika, że najbardziej, w porównaniu do roku 2019, zwiększyły się kolejki do kardiologa - o niemal 3 miesiące, otolaryngologa - o 2 miesiące, chirurga dziecięcego - prawie 2 miesiące

Najbardziej skróciły się kolejki do: endokrynologa (spadek o 8,2 mies.), kardiologa dziecięcego (spadek o 5,2 mies.), stomatologa (spadek o 4,2 mies.). Warto podkreślić, że chociaż w dziedzinie endokrynologii obserwujemy spadek długości średniego czasu oczekiwania o ponad 8 miesięcy, to na świadczenia z tej dziedziny nadal należy czekać średnio 3,4 mies.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że w Polsce droga, którą musi przejść pacjent, żeby zdiagnozować chorobę, jest niezmiernie długa. Do każdego specjalisty trzeba poczekać i na każde zlecone przez niego badanie.

- Pacjent, który dostaje skierowanie do specjalisty od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej często czuje się zagubiony w systemie, a jego "odyseja" diagnostyczna trwa bardzo długo - mówi nam prezes Kruszewska.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kolejek do lekarzy i innych świadczeń medycznych, zapraszam do obejrzenia podcastu "Zdrowie bez cenzury". Gościem tego odcinka jest Milena Kruszewska, prezes Fundacji Watch Health Care. Prowadzi Anna Kaczmarek.

OBEJRZYJ