Wiesz, czym jest frenemy? Sprawdź, czy twoja relacja nie jest toksyczna

Paulina Szymańska
Czy kiedykolwiek miałaś przyjaciółkę, która powiedziała, że twój chłopak jest nieudacznikiem, a potem flirtowała z nim kilka dni po waszym zerwaniu? Może masz przyjaciela, który potajemnie smuci się, gdy coś wygrałeś, a jest szczęśliwy, gdy przegrałeś? Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, miałeś do czynienia z toksycznym przyjacielem lub po prostu... wrogiem.
Frenemy - sprawdź, czy nie tkwisz w toksycznej przyjaźni. pexels.com

Co to jest frenemy?

Frenemy to połączenie angielskich słów “friend” i “enemy”. Choć oba słowa powinny się wykluczać, to niestety ten oksymoron pasuje to całkiem sporej grupy ludzi.

Przyjaciółka wróg” to egocentryczna osoba, która stawia siebie na pierwszym miejscu. Nie interesuje jej to, co masz do powiedzenia. Cała uwaga ma skupiać się wyłącznie na niej, oczekując pochwał i poklasku. Wykorzystuje twoje słabości i sekrety po to, aby manipulować na swoją korzyść. Taka toksyczna przyjaźń powinna się jak najszybciej zakończyć.

Oczywiście nie każde zachowanie można określić mianem frenemy. Zdrowa przyjaźń opiera się na szczerości i mówieniu czasem przykrych rzeczy. Nigdy jednak nie powinno to przekraczać granic szacunku i dezaprobaty.


Czytaj także: Przy was serialowi "Przyjaciele" mogą się schować. Oto 10 znaków, że łączy was prawdziwa przyjaźń

Jednak jeśli przyjaciółka często podkreśla twoje wady z uśmiechem na ustach, przykro komentuje wygląd, albo pod pozorem komplementów wbija szpilkę prosto w serce, to ewidentnie mamy do czynienia z frenemy. Działania toksycznych przyjaciół są przewidywalne - na początek poznają wszelkie wrażliwe punkty swojej “ofiary”, a następnie uderzają w nie, jednocześnie pompując swoje ego i poczucie wyższości.

Jak zachowuje się frenemy?

Frenemies, choć udają przyjaciół, nie mają dobrych zamiarów. Są zazdrośni i manipulujący, ponieważ tak naprawdę sami mają niskie poczucie własnej wartości. Kosztem innych próbują podnieść swoją samoocenę. Jak rozpoznać, czy twoja przyjaźń może być toksyczna?



Rodzaje frenemy

Nie każdy toksyczny przyjaciel zachowuje się tak samo, dlatego można wyróżnić aż 8 rodzajów frenemy:

1. Jednostronny frenemy - “przyjaciel” nie interesuje się życiem i uczuciami drugiej osoby, ale bez problemu wyciąga rękę do tej osoby, gdy sam potrzebuje pomocy lub przysługi.
2. Frenemy podważający i wyśmiewający - sarkastyczne dowcipy, docinki, a nawet publiczne obrażanie są na porządku dziennym. Frenemy jest w stanie też rozpowszechniać największe sekrety powierzone przez drugą osobę. Takie zachowania doprowadzają do znienawidzenia frenemy i zakończenia znajomości.
3. Frenemy nadmiernie zaangażowany - wścibski rodzaj wrogości, gdzie frenemy jest w stanie prowadzić śledztwo wśród innych osób (rodziny lub kolejnych przyjaciół), aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoim przyjacielu. Tego typu zaangażowanie nie ma aprobaty ze strony drugiej osoby.
4. Frenemy rywalizujący - zachowanie najczęściej widoczne w pracy. Frenemy pracują w tym samym miejscu i z pozoru życzą wszystkiego dobrego. W rzeczywistości nie chcą, aby ktoś inny odniósł większy sukces niż oni sami.
5. Frenemy ambiwalentny - rodzaj wrogości, który przejawia się raz negatywnie, raz pozytywnie. Czasami frenemy jest przyjazny i pomocny, choć nigdy nie jest to zachowanie bezinteresowne.
6. Frenemy zazdrosny - zazdrość o awans w pracy, przyjaciół, urodę lub status społecznego. Frenemy nienawidzi wszystkiego, w czym druga osoba jest lepsza od niego samego.
7. Frenemy niepewny - wzbudzanie niepewności i balansowanie pomiędzy przyjaźnią a koleżeństwem. Utrzymywanie niepewności czy druga osoba cię lubi, czy nie daje frenemy poczucie władczości.
8. Frenemy pasywno- agresywny - uwagi lub komplementy wypowiadane są mimochodem w taki sposób, że ofiara czuje, jakby zrobiła coś złego.
Zachowania toksycznej przyjaciółki mogą prowadzić do zakończenia znajomości.pexels.com


Czytaj także: Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń? 7 oznak, że czas zakończyć tę relację

Jak poradzić sobie z frenemy i położyć kres toksycznej przyjaźni?

Na początek szczerze porozmawiaj. Powiedz frenemy, że dostrzegłaś manipulacje, jakie na tobie stosuje i nie życzysz sobie takiego traktowania. Bądź szczera i nie obawiaj się, że ta znajomość może się skończyć.

Zacznij stawiać granice i nie prowokuj do zazdrości. Choć wydaje się to absurdalne na pierwszy rzut oka, to skrytość popłaca! Ograniczenie frenemy do źródła informacji o twoich sukcesach, nowych związkach lub zmianie pracy.


Jeśli nie chcesz podjąć rozmowy twarzą w twarz, możesz wybrać opcję powolnego oddalania się od frenemy. Jak to zrobić? Rzadziej odpisuj na wiadomości, odpowiadaj lakonicznie, unikaj spotkań. Zrezygnuj też z obserwowania ich w social media. Fałszywy przyjaciel zobaczy, że nie wywołuje w tobie żadnych emocji i sam zrezygnuje z utrzymywania kontaktu.