Jak usunąć plamy z żywicy? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które znają nasze babcie

redakcja naTemat
Plamy z żywicy możemy się nabawić w wielu okolicznościach. Wystarczy chwila nieuwagi i oparcie się o drzewo w lesie, zajęcie miejsca na ławce w parku może skutkować paskudną, klejącą się plama z żywicznego soku. Co zrobić, żeby ją usunąć? Oto kilka sprawdzonych metod na usunięcie plam z żywicy.
Plamy z żywicy są trudne do usunięcia. Fot. Pixabay.com / anArx

Plamy z żywicy - jak powstają?

Nie ma co ukrywać, że plamy z żywicy są jednymi z najcięższych do usunięcia zabrudzeń. Dodatkowo wcale nietrudno o nie podczas wyprawy do lasu, parku, czy nawet przydomowego ogródka. Czym jest żywica?

Jest naturalną substancją, którą wydzielają drzewa oraz niektóre rośliny. Potocznie mówi się, że to drzewny sok, którzy wydzielany jest w miejscach uszkodzenia drzewa. Jego gęsta i lepka konsystencja sprawia, że żywica po zastygnięciu chroni uszkodzoną część.


Co bardzo istotne żywica nie rozpuszcza się w wodzie, przez co jej usunięcie przez samo pranie w pralce jest niemożliwe. Zwłaszcza jak zdąży ona zastygnąć. Żeby więc usunąć plamy z żywicy z jeansów, kurtki lub innych ubrań, konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków. Jakich? Oto kilka naszych porad.

Jak usunąć plamy z żywicy z ubrań?

Jeśli chodzi o usuwanie plam z żywicy z ubrań trzeba pamiętać o jednym: plamy te można usunąć bez wyrządzania szkód strukturze materiału. Wynika to z faktu, że żywica nie wnika w ubranie. Osadza się na nim i zastyga. Jak usunąć plamę z żywicy na jeansach? Najlepiej jest zamrozić plamę.

Warto użyć do tego kostek lodu, ale różnie dobrze jak mamy miejsce możemy spodnie zapakować do reklamówki foliowej i wrzucić do zamrażalnika.

Gdy żywica zostanie zamrożona można ją z łatwością zdrapać z ubrania. Najlepiej robić to paznokciami, ponieważ wtedy mamy lepsze wyczucie i nie zniszczymy odzieży. Odradzamy używanie do tego procesu ostrych przedmiotów jak noża, nożyczek czy igły, bo może uszkodzić włókna i strukturę ubrania.

Ale to nie koniec procesu czyszczenia plamy z żywicy, bo pozbyliśmy się tylko jej wierzchniej warstwy. Co robić dalej? Plamę z żywicy należy rozpuścić. Pamiętajcie tylko o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze do usunięcia plam z żywicy najpierw używajcie oleju, a potem alkoholu, który usunie ślad po tłuszczu.

Po drugie w miejscu plamy zawsze podłóżcie jakąś ściereczkę lub ręcznik papierowy, żeby plama nie rozprzestrzeniła się po ubraniu lub żeby nie uszkodzić koloru ubrania środkami, którymi będziemy rozpuszczać plamę.

Usuwanie plamy z żywicy - sposoby

Przede wszystkim możemy użyć olejku herbacianego, który jest bezpieczny dla tkanin, a bardzo dobrze rozpuszcza plamy z żywicy. Najlepiej nanosić go na ubranie za pomocą patyczka kosmetycznego. Pamiętaj, żeby olejek trafił tylko na plamę, co uniknie tłustych zabrudzeń wokół niej, bo mimo wszystko to właśnie tłuste plamy trudniej usunąć, niż te z żywicy.

Pozostałości po olejku i rozpuszczonej żywicy najlepiej pozbyć się przy użyciu roztworu wody z octem, które należy wymieszać w proporcji 3:1 (więcej wody) i nanieść na zabrudzenie wacikiem kosmetycznym.

W taki sam sposób można za stosować inne alkohole jak spirytus salicylowy lub aceton. Pamiętajcie jednak, żeby acetonu nie stosować do plam z żywicy na tkaninach syntetycznych, na przykład na kurtce, bo zamiast usunąć plamę, zrobimy w ubraniu dziurę.

Zamiast roztworu wodnego warto wtedy wykorzystać terpentynę i podobnie jak poprzednio w proporcji 1:3 (więcej alkoholu) nanieść za plamę wacikiem powstałą mieszankę. Następnie należy ją pozostawić na ubraniu na 30 minut.

Inną metodą na usunięcie żywicy z ubrania jest naniesienie na nią pasty z proszku i wody wymieszanych w równych proporcjach. Można do tego wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. Przykrytą nią plamę należy zostawić na 30 minut. Po tym trzeba wypłukać tkaninę i sprawdzić, czy została na niej jeszcze żywica.

Bardziej ryzykownym sposobem na usuwanie żywicy z ubrania jest wykorzystanie denaturatu rozcieńczonego wodą. Istnieje jednak ryzyko odbarwienia tkaniny, szczególnie np. dżinsowych spodni.

A co jeśli plamy z żywicy są na wełnie lub jedwabiu? W tym przypadku dobrze sprawdzą się... jajka! Oddziel żółtko od białka i zaaplikuj samo białko na plamę z żywicy. Po kilku minutach należy spłukać białko i wrzucić ubranie do pralki do prania w niskiej temperaturze.

Najlepiej w przypadku każdej tkaniny, aby zabrać się za plamę z żywicy póki jest jeszcze świeża i substancja nie zdążyła zastygnąć. W tym przypadku warto sięgnąć po masło. Nie wkładajcie tkaniny do zamrażarki. Po prostu nałóżcie masło bezpośrednio na plamę, a następnie odczekajcie od 1,5 do 2 godzin.

Po tym czasie przygotujcie roztwór soli i amoniaku (4 łyżki amoniaku na łyżkę soli) i przy pomocy tej mikstury postarajcie się usunąć zabrudzenie.

Uwaga! Po każdej z wymienionych metod rozpuszczenia plamy z żywicy należy wyprać ubranie zgodnie z zaleceniami na metce, przy użyciu odpowiednich detergentów i wysuszyć je.

Jeśli po czyszczeniu plamy z żywicy mamy klejące się palce lub dłonie można je doczyścić przy użyciu zwykłego oleju do smażenia. Ale tak naprawdę może to być każdy tłuszcz, np. olej kokosowy lub masło orzechowe. Nie ma znaczenia, co to będzie. Niewielką ilość należy nałożyć na dłoń i energicznie ją poszorować. Potem spłukać i umyć mydłem.

Jak usunąć żywicę z karoserii?

Bywa też tak, że żywica pojawi się na karoserii naszego samochodu. Zwykłe soki z drzew usunąć można za pomocą szamponu, ale żywica wymaga już specjalnych rozwiązań. Nie wystarczy jedynie wizyta w myjni. Niezbędne będzie zakupienie odpowiednich środków.

Absolutnie do usunięcia żywicy z karoserii nie można użyć rozpuszczalnika, który usunie wraz z nią kawał lakieru. Nie należy także zeskrobywać żywicy z karoserii. W ten sposób można bezpowrotnie porysować lakier, a to będzie wyglądać jeszcze gorzej niż plama z żywicy.

Aby usunąć ją z powierzchni naszego samochodu nalezy udać się do specjalistycznego sklepu, w którym kupić można środki specjalnie do usuwania trudnych zabrudzeń, w tym plam z żywicy. Po ich zastosowaniu wszystko powinno zejść z lakieru wraz z żywicą. Proces można w razie potrzeby powtórzyć.