Plama z czerwonego wina? Nic nie szkodzi. Oto sposoby, jak ją usunąć

redakcja naTemat
Czerwone wino jest bardzo popularnym trunkiem na całym świecie. Pije się je nie tylko do jedzenia, ale także dodaje do potraw, żeby wzbogacić ich smak. Niestety, czasami bywa tak, że kieliszek się nam omsknie i sprawi, że na ubraniu lub dywanie powstanie paskudna plama. Oto jak się jej pozbyć.
Plama z czerwonego wina może być trudna do usunięcia. Fot. Pixabay.com / Security

Plamy z czerwonego wina - dlaczego są takie trudne do usunięcia?

Plamy po winie, zwłaszcza czerwonym jest trudno usunąć, ponieważ zawierają w sobie naturalne i dość silne barwniki. Ciecz wchłania się w strukturę materiału i dość trudno ją wywabić, jeśli zostawimy plamy z czerwonego wina na dość długi czas.

Dlatego przede wszystkim liczy się czas reakcji, a po drugie rodzaj tkaniny. Ponadto należy pamiętać, żeby nie prasować materiałów, na których są plamy z wina ponieważ ciepło tylko je utrwali i trudno będzie się ich pozbyć. Ponadto delikatne tkaniny bardzo łatwo mogą ulec uszkodzeniu, dlatego wywabianie plam z wina należy wykonywać, stosując najmniej inwazyjne produkty.


Jak sprać czerwone wino z pobrudzonych tkanin? Oto kilka sposobów.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

Jeśli jesteśmy fanami dywanów i lubimy pić czerwone wino, to być może kiedyś będziemy przerabiali podobną sytuację. Chwila nieuwagi i kieliszek może wylądować na naszej dekoracji podłogowej. Spokojnie, są sposoby, żeby usunąć z niej plamę z wina.

Przede wszystkim do jej wywabienia można użyć soli, którą niemal każdy posiada w swoim domu. Na plamę należy wysypać jej grubą warstwę i mocno wetrzeć.

Sól ma bowiem właściwości higroskopijne, więc pochłania płyny. Dlatego posypana na plamę wchłonie wino i nie uszkodzi włókien dywanu. Gdy widzimy, że sól mocno przesiąkła już winem, możemy ją zabrać i nasypać nową warstwę, aż do skutku.

Niektórzy do wywabienia plamy z czerwonego wina z dywanu polecają polanie jej... białym winem. Może to wygląda trochę niedorzecznie, ale naprawdę to działa. Białe wino utlenia czerwone. Po jego wylaniu należy odczekać chwilę i nadmiar płynów wytrzeć ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Jak szkoda wam marnować na plamę kolejnego alkoholu, to zamiast niego dobrym zamiennikiem będzie woda utleniona. Przyda się ona zwłaszcza do jasnego dywanu. Bo jeśli mamy do czynienia z ciemnym lub czarnym dywanem, wodę utlenioną należy rozcieńczyć, żeby wraz z winem nie zszedł kolor.

Podobnie jak korzystaliśmy z soli, tak samo do usunięcia plamy z czerwonego wina z dywanu możemy użyć mąki ziemniaczanej. Ona również wchłania wino, a przy okazji jest niezwykle delikatna dla wrażliwych włókien. Mąką ziemniaczaną należy posypać plamę, a następnie dodać odrobinę wody tworząc taką papkę. Kiedy widzimy, że wchłonęło się w nią wino, można ją zebrać ręcznikiem papierowym, a plamę przemyć zimną wodą.

Jeśli te czynności nie pomogą, zawsze możemy użyć odplamiacza, najlepiej w postaci pianki, która wypycha na wierzch cząsteczki wina. Warto jest mieć go na podorędziu.

Jak już wspomnieliśmy, w usuwaniu plam z czerwonego wina liczy się czas. Im szybciej przystąpicie do działania, tym lepiej. Ale jeśli nie udało się wam tego zrobić, bo nie zauważyliście wcześniej powstałej plamy, nic straconego. Będzie trudno, ale zawsze warto spróbować.

Starą plamę z czerwonego wina z białego dywanu można usunąć przy pomocy roztworu spirytusu 1:10, sody oczyszczonej i wody utlenionej. W przypadku kolorowych tkanin najbezpieczniejsza będzie papka z sody oczyszczonej i wody albo odplamiacz z drogerii.

Co ciekawe można użyć także zwykłego kremu do golenia, który trzeba nałożyć na zabrudzenie, a po kwadransie zebrać wilgotną szmatką i przemyć gąbką. Pamiętajcie, żeby czyszcząc dywan gąbką wykonywać ruchy od zewnątrz do środka zabrudzenia.

Takie zacieranie plamy do środka sprawi, że nie będziemy roznosili zabrudzenia na większą część dywanu, a dodatkowo środek czyszczący będziemy kumulowali w centrum plamy.

Warto też używać chłonnych gąbek, ściereczek czy ręczników papierowych, które chwilę po powstaniu plamy wchłoną nadmiar wina i sprawią, że ewentualne zniszczenia będą zminimalizowane.

W ostateczności zawsze możemy oddać dywan do profesjonalnej pralni dywanów. Oczywiście nie mamy tam 100-proc. gwarancji, że plama zniknie, a dodatkowo taka usługa jest całkiem kosztowna w porównaniu do paczki soli czy nawet butelki białego wina.

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z kanapy?

W przypadku plam z czerwonego wina na kanapie też możemy zadzwonić po specjalistę, którzy przyjedzie do nas z profesjonalnym odkurzaczem do prania tapicerki. Ale to znowu dość spory koszt, około 100 zł jak nie więcej.

Dlatego plamy w tym miejscu także warto potraktować domowymi metodami. I tutaj będzie trochę analogicznie: jeżeli tapicerka mebla jest jasna, dobrze będzie nałożyć na nią sól kuchenną, która wchłonie nadmiar cieczy i ułatwi dalsze czyszczenie.

Czerwone wino z kanapy usunie także bardzo dobrze roztwór z kawsku cytrynowego. Zabrudzenie można także, jak w przypadku dywanu, polać białym winem lub szampanem, a następnie zaprać szarym mydłem.

Jeśli zaś nie zauważymy na czas zabrudzenia, to starą plamę z czerwonego wina wywabimy przy użyciu kremu do golenia, lub wody z sodą. Poza tym zawsze warto pamiętać, żeby przy czyszczeniu mebla o intensywnym kolorze, wykonać test koloru na niewidocznym skrawku materiału.

Co to oznacza? Mamy sprawdzić, czy to, co chcemy użyć na danym materiale nie tylko usunie plamę z czerwonego wina, ale także usunie nam kolor z mebla.

Przy usuwaniu starych plam po czerwonym winie, szczególnie jeśli chodzi o zabrudzenia na ubraniach, można je polać wrzątkiem lub (tylko białe) namoczyć je w roztworze spirytusu albo w wodzie utlenionej 10 proc.

Z kolei stare plamy z czerwonego wina na kolorowej tkaninie moczymy w wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku. Pamiętajcie, żeby po każdej metodzie tkaninę wytrzeć mokrą ściereczką i zabrać lub wyprać.