Jak usunąć plamę z farby do ścian? Nic prostszego! Oto kilka sprawdzonych metod

redakcja naTemat
Remontowanie to ulubione zajęcie Polaków w czasach epidemii koronawirusa. Malowanie? Odświeżanie? Renowacja? Wszystkie te czynności wykonywane są przy użyciu farb, które mogą sprawić, że na naszych ubraniach pojawią się ciężkie do usunięcia plamy. Jak się ich pozbyć? Oto kilka cennych wskazówek.
Plamy z farby są trudne do usunięcia. Fot. Pxhere.com

Czym zmyć farbę - rodzaje farb

Jednym z kluczowych elementów wielu remontów jest malowanie. To wtedy nasz dom lub mieszkanie zamienia się w wystawę folii i tekturowych płacht, a nasze ubrania robocze przyozdabiają chcąc nie chcąc finezyjne kropki z farby.

Ale przypadkowe ubrudzenie się farbą może nam się przytrafić i bez remontu. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy odbić sobie na spodniach wzorek ze świeżo odmalowanej farbą olejną ławki w parku.

Co zrobić, kiedy ubrudzimy ubrania farbą? Czym zmyć farbę? Mamy kilka metod, jak się pozbyć tego rodzaju zabrudzeń.


Najpierw jednak, żeby lepiej zidentyfikować problem, musimy wiedzieć, z jaką farbą mamy do czynienia. Każda z nich bowiem jest robiona na bazie innego środka i wiedząc to, będziemy mogli lepiej dopasować metodę usunięcia plamy z farby.

Tak generalnie, to farby dzielą się na dwa rodzaje: te, które powstają na bazie wody oraz te, które powstają na bazie oleju. To kluczowa informacja, bo w przypadku tych pierwszych "rozpuszczalnikiem" będzie woda i jej pochodne. Natomiast w przypadku tych drugich – olej. To chemia w czystej postaci!

Do farb na bazie wody zaliczamy:


Natomiast do drugiego rodzaju farb – na bazie oleju, należą m.in.: farba do włosów, farba lateksowa oraz farba olejna.

Zajmijmy się najpierw pierwszą grupą. Farby plakatowe to te szkolne, które wykorzystywaliśmy do malowania na plastyce. Farby emulsyjne to cała gama farb wykorzystywanych w budownictwie. Jednym z ich rodzajów jest farba akrylowa, którą maluje się powierzchnie plastikowe czy drewniane.

Jak usunąć farbę z ubrania?

Załóżmy, że malowaliśmy coś z dzieckiem lub malowaliśmy mieszkanie i pobrudziliśmy ulubioną koszulkę. Co należy zrobić? W przypadku każdej z nich to samo.

Przede wszystkim farbę należy spłukać od wewnętrznej strony tak, aby kierować strumień wody tylko na zabrudzenie, a nie na resztę ubrania. Po zmoczeniu plamy z farby trzeba przycisnąć do niej ściereczkę lub szmatkę, która wchłonie rozwodnioną farbę. Uwaga! Nie pocierajcie ściereczką o ubranie, bo wetrzecie farbę we włókna lub je uszkodzicie.

Po tym procesie trzeba wymieszać z wodą detergent, na przykład proszek do prania (odpowiedni do koloru tkaniny) albo mydło i nanieść powstały roztwór na plamę. Następnie plamę trzeba spłukać, a jeśli farba jest nadal widoczna – powtórzyć czynność jeszcze raz.

Jak pozbędziemy się zabrudzenia, pierzemy w pralce z dodatkiem odpowiedniego detergentu.

A co jeśli plama zaschnie, bo nie zajmiemy się nią od razu? Na to także jest metoda. Najpierw zajmujemy się wierzchnią częścią plamy, którą delikatnie zeskrobujemy. Najlepiej wykorzystać do tego nóż do masła z gładkim ostrzem lub zrobić to paznokciem. Powstałe w tym procesie okruchy można usunąć za pomocą pędzelka lub szczotki.

Mając już tak oczyszczoną plamę, zajmujemy się tym, co zdążyło wniknąć w strukturę tkaniny. Zabrudzenie musimy nasączyć wodą z detergentem, a następnie delikatnie wytrzeć czystą ścierką lub ręcznikiem papierowym. Po tym procesie warto nasączyć plamę detergentem tak, aby rozpuścić pozostałą farbę. Tak przygotowane ubranie wrzucamy do pralki i pierzemy według oznaczenia na metce.

Usuwanie plamy z farby lateksowej

Coraz większą popularnością w budownictwie cieszą się farby lateksowe. Są one trwalsze i odporne na czyszczenie zabrudzeń ze ściany. Jak więc usunąć plamę z takiego rodzaju farby? Należy użyć do tego terpentyny lub rozpuszczalnika, które nanosimy na plamę za pomocą gąbki. Pamiętajmy, żeby nie trzeć tkaniny, a delikatnie przykładać gąbkę i przecierać nią zabrudzenie.

Proces ten będzie trwał do momentu kiedy usuniemy pierwszą warstwę farby. Potem tkaninę trzeba namoczyć w wodzie z detergentem i zostawić w tym roztworze na kilka godzin. Po upływie tego czasu ubranie należy wypłukać i uprać w pralce.

W przypadku starej plamy z farby lateksowej przyda się odrobina oliwy lub masła, żeby najpierw zmiękczyć plamę. Potem na placu boju pojawia się rozpuszczalnik i postępujemy podobnie jak powyżej.

Jak usunąć plamę z farby olejnej?

Usuwanie plamy z farby olejnej jest o wiele trudniejsze niż w przypadku plam z farb emulsyjnych. Wszystko zależy też od tego, czy jest ona jeszcze świeża, czy już zaschnięta.

W tym pierwszym przypadku należy mechanicznie, na przykład ścierką lub ręcznikiem papierowym usunąć jak najwięcej farby z ubrania. Następnie nasączyć bawełnianą ścierkę terpentyną i przycisnąć ją do wewnętrznej strony zabrudzenia.

Jest to mozolny proces i wymaga sporej ilości papieru lub dużej ścierki, gdyż za każdym razem przykładając nasączony kawałek do palmy, zabieramy część farby. Czynność tę powtarzamy, aż plama praktycznie zniknie.

Kiedy już zdjęliśmy tyle farby, ile się dało, ubranie wędruje do mieszanki wody z detergentem w proporcji 1:1 i zostaje w niej na kilka godzin. Po takiej "kuracji" ubranie płuczemy i pierzemy w pralce według oznaczeń na metce.

Dużo gorzej jest, kiedy pozwolimy plamie z farby olejnej zaschnąć. Wtedy na pierwszy ogień idzie twarda szczotka, przy pomocy której usuwamy wierzchnią warstwę plamy. Jeśli tkanina jest grubsza, do pozbycie się farby można wykorzystać pilnik.

Następnie do "zmiękczenia" tego, co zostało na ubraniu, wykorzystujemy odpowiedni rozpuszczalnik. Każda z farb ma na puszcze napisane, co najszybciej usunie plamę. Jeśli jednak nie wiemy, możemy skorzystać ze spirytusu. Należy jednak uważać, ponieważ spirytus może zniszczyć materiał z włókna syntetycznego.

Powyższe porady powinny pomóc przy każdym zabrudzeniu i każdej plamie z farby, która powstała na naszym ubraniu. Pamiętajcie, żeby za każdym razem stosować odpowiedni detergent do odpowiedniego rodzaju tkaniny.