Dietetyczna wigilia - sprytne sposoby na mniejszą ilość kalorii

Paulina Szymańska
Dietetyczna wigilia to nie wyrok wobec świątecznej atmosfery. Wiele dań można odchudzić ze zbędnych kalorii, nie tracąc przy tym ich wartości smakowych. Oto kilka sposobów na smaczną kolację wigilijną dla osób na diecie.
Dietetyczna wigilia może być smaczna! pexels.com

Dietetyczna wigilia - od czego zacząć?

Dla osób ze sztywnymi restrykcjami dietetycznymi święta mogą być stresujące. W gorączce zakupów spożywczych i prezentowych można zatracić zdrowy rozsądek i zachwiać rutynę jedzenia zdrowych posiłków. Następnie późna kolacja wigilijna i kolejne 2 dni świętowania przy gęsto zastawionych jedzeniem stołach. Na szczęście można zrobić zdrowsze święta bez utraty walorów smakowych

Dietetyczna wigilia - jakie potrawy wigilijne możesz zmodyfikować?

Choć na święta Bożego Narodzenia czeka się głównie ze względu na pyszne dania na stole, warto zmodyfikować je mniej tuczącymi składnikami.


Czytaj także: Nie musisz zjeść całego makowca i dwóch talerzy pierogów. To magiczny czas ale twój organizm ma w nosie magię

Lekki karp na wigilię

Smażony karp w panierce to świąteczny klasyk. W 100 g panierowanego karpia znajduje się nawet 185 kcal i 10 g tłuszczu. Aby zmniejszyć liczbę kalorii, warto usmażyć go w folii aluminiowej w piekarniku. Wtedy kaloryczność spada do 145 kcal na 100 g. Fani karpia w galarecie będą zadowoleni - taka jedna porcja to tylko 60 kcal na 100 g.

Dietetyczny barszcz z uszkami

Sam barszcz czerwony nie jest kalorycznym daniem, o ile nie słodzi się go cukrem, nie zabiela śmietaną i nie je dużą ilością uszek z grzybami. Jeśli nie możesz obejść się bez zabielenia go, użyj jogurtu naturalnego, który często smakuje jak śmietana.

Zupa grzybowa w wersji fit

Podobnie jak z barszczem czerwonym, zupa grzybowa nie jest daniem wysokokalorycznym, o ile w grę nie wchodzi znów śmietana i duża ilość makaronu. Zamień te składniki na zdrowsze - jogurt naturalny 0%, mleko 0,5% i makaron pełnoziarnisty. Dla poprawienia trawienia, dodaj do zupy pietruszkę, koperek, majeranek i czosnek dla smaku.

Alternatywne śledzie

Choć śledź zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są dobre dla organizmu, to jednak skąpane w oleju lub zatopione w majonezie są bardzo tuczące. Sam śledź zawiera 160 kcal w 100 g. Zamiast oleju, możesz użyć oliwy z oliwek z dodatkiem cebuli i jabłka. Majonez z kolei warto zastąpić sosem jogurtowym z ziołami.

Dietetyczna ryba po grecku

Zamiast obtaczać rybę w panierce i smażyć ją na głębokim tłuszczu, warto ugotować je na parze lub na wywarze warzywnym. W ten sposób kaloryczność zostanie zredukowana do 100 kcal (zamiast 200 kcal) na 100 g.

Dietetyczna sałatka jarzynowa

Królowa świąt - sałatka jarzynowa. Zamiast majonezu, warto użyć musztardy i jogurtu naturalnego. Smak pozostanie bez zmian, a organizm przyswoi mniejszą liczbę kalorii.
W prosty sposób zrobisz dietetyczne potrawy wigilijne bez utraty ich walorów smakowych!pexels.com


Kutia

Kutia jest bardzo kaloryczna i słodka - głównie za sprawą bakalii i miodu. Jedyną opcją "ucięcia" kalorii jest skorzystanie z syropu z agawy, który jest mniej kaloryczny, a także zmniejszenie ilości bakalii.

Czytaj także: Jak zmotywować się do ćwiczeń? Poznaj 5 rad i spal świąteczne kalorie

Groch z kapustą

Kwintesencją dania jest zasmażka, dzięki której danie ma około 145 kcal na 100 g. Niestety, aby ograniczyć liczbę kalorii, warto z niej zrezygnować i dodać bardziej rozgotowany groch.

Kompot z suszu

Choć kompot ma w sobie dużo błonnika i pomaga na trawienie w czasie świąt, to zawiera w sobie bardzo dużą ilość cukru (w jednej szklance może być nawet 200 kcal na 150 ml). Dlatego nie słodź go dodatkowo, a nawet zalecane jest rozcieńczenie go wodą.

Pierogi

Jeśli wykonujesz pierogi samodzielnie, warto przygotować je z mąki pełnoziarnistej - orkiszowej, razowej lub żytniej. Bez obsmażania pierogów, omaszczania ich masłem i cebulą, pozbywamy się zbędnych kalorii.

Jak mądrze zaplanować święta?

Przygotuj plan posiłków na świąteczny obiad i kilka dni później, aby jak najlepiej wykorzystać resztki. Sprawdź daty przydatności produktów podczas zakupów, aby zaplanować posiłki i zamrozić jedzenie z wyprzedzeniem.

Czytaj także: Nie wiesz co zrobić z resztkami jedzenia? Oto sposoby, dzięki którym przestaniesz wyrzucać żywność

Na Boże Narodzenie kupujemy więcej niż zwykle, co często oznacza napełnienie lodówki świątecznym jedzeniem. Ale czy wiesz, że gdy lodówka jest pełna, jej temperatura może wzrosnąć, a bakterie powodujące zatrucie pokarmowe mogą się rozwijać, jeśli lodówka nie jest wystarczająco zimna? Dlatego sprawdź, jak prawidłowo układać żywność w lodówce.

Pamiętaj, aby zjeść świąteczne resztki w ciągu dwóch dni od ugotowania lub włożyć je do zamrażarki. Podczas podgrzewania podgrzej tylko raz i upewnij się, że jedzenie jest wystarczająco gorące i nie pachnie podejrzanie.