Kim jest Jan Aleksandrowicz-Krasko? To polski aktor filmowy i telewizyjny

redakcja naTemat
Lista filmów oraz seriali, w których wystąpił Jan Aleksandrowicz-Krasko jest imponująco długa. Podobnie jak spis produkcji, w których aktor użyczył swojego głosu. Kim jest Jan Aleksandrowicz-krasko i dlaczego w pisując w Google jego nazwisko wyskakuje nam "Ucho prezesa"?
Polski aktor Jan Aleksandrowicz-Krasko. Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Jan Aleksandrowicz-Krasko – kim jest?

Jan Aleksandrowicz-Krasko urodził się 31 marca 1980 roku. Jest synem reżyserki dubbingu i aktorki dubbingowej Miriam Aleksandrowicz oraz rosyjskiego aktora Andrieja Krasko.

Dzięki tak uzdolnionej rodzinie (jego babcia Zofia Dybowska-Aleksandrowicz tez pracowała w dubbingu) wszedł w świat filmu już w wieku 7 lat. Zyskał sławę telewizyjną swoją rolą Kapsla w "Klasie na obcasach". To otworzyło mu drogę do dalszej kariery.

Od tego czasu regularnie pojawia się w polskich filmach i serialach. Gra raczej epizodystów, ale zdarzają mu się także większe role. Dzięki biegłej znajomości języka rosyjskiego Aleksandrowicz-Krasko występuje również w filmach wschodnich wytwórni filmowych.


Jeśli chodzi o edukację, to Jan Aleksandrowicz-Krasko w 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

Jan Aleksandrowicz-Krasko – nagrody i praca

W 2009 roku Jan Aleksandrowicz-Krasko zdobył nagrodę Złotego Jantara za "Najlepszy Debiut Aktorski - Rolę Męską" za film "Ego" na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie.

Aktor od 2010 roku związany jest z warszawskim Ab Ovo Teatr Improv, z kolei od 2016 roku ma etat reżysera w BTI Studios.

Filmografia:


Filmy i seriale:

Jan Aleksandrowicz-Krasko – Dubbing

Ogromną częścią kariery Jana Aleksandrowicza-Kraski jest dubbing. W jednym z wywiadów aktor żartował, że obecnie jest wybierany głównie do odgrywania "złych postaci, albo głupich postaci". Żalił się, że rzadko zdarza się mu wcielić się w superbohatera.

Z kolei spełnieniem jego marzeń była rola Jedediah w filmie "Noc w Muzeum". – To spełnienie moich marzeń. Udało mi się zagrać postać, która w oryginale odtwarzał Owen Wilson. To nie była ani moja dynamika, ani moja delikatność, przez co było to swego rodzaju wyzwanie. Tu rzeczywiście się namęczyłem i to nie tyle co głosowo, a z powodu zupełnie innej dynamiki i sposobu wysławiania się. A pracę tę bardzo lubiłem – stwierdził Jan Aleksandrowicz-Krasko.
Z kolei największy "fejm", szczególnie u żony, dała mu rola dubbingowa Aquamana w filmie "Liga Sprawiedliwości".

– Najpierw zostałem zaproszony na casting do roli cyborga, który był absolutnie nie moją bajką. Ale był problem z Aquamanem i ktoś wpadł na pomysł w Sonice, żebym to ja spróbował. I to rzeczywiście była moja dynamika i postać, która mi się spodobała. Jak wróciłem do domu i powiedziałem żonie, że zagram Jasona Mamoę, to od razu miałem plus dziesięć – przyznał w wywiadzie Aleksandrowicz-Krasko.

Akor zagrał też "Scyzoryka" w serialu satyrycznym "Ucho Prezesa". Według strony fanowskiej "Scyzoryk jest DJ-em, dilerem leczniczych papierosów i wielkim byłym kumplem Pawła. Pawła nazywał pieszczotliwie Cycem. Chciał kandydować na prezydenta Warszawy jednak Paweł uważał, że się nie nadaje. Uważał nawet, że nie wziął by go do zamiatania liści w Kielcach. Scyzoryk swój leczniczy papieros dał w prezencie prezydentowi Andrzejowi i pani Basi".