Maturzyści nie zatańczą poloneza? Ponad połowa nauczycieli nie chce studniówek

Diana Wawrzusiszyn
59 proc. zapytanych przez Ogólnopolskie Forum Nauczycieli i Dyrektorów uważa, że w obecnej pandemicznej sytuacji studniówki nie powinny się odbyć – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Poprzedni rok szkolny był pierwszym od czasu stanu wojennego, gdy większość maturzystów nie miała studniówkowego balu.
Większość nauczycieli nie chce w tym roku studniówki. Fot. KFP/REPORTER

Studniówki nie będzie?

Wahają się losy tegorocznych studniówek. Ponad połowa nauczycieli, w tym dyrektorów, uważa, że w tym roku szkolnym nie powinno być balów ósmoklasistów i maturzystów. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej". Powodem jest niepewna sytuacja epidemiczna i niepokój spowodowany nowym wariantem koronawirusa omikron.
Wypowiedź jednego z dyrektorów dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Z jednej strony jest w młodzieży i rodzicach jest wielka chęć zorganizowania imprez, bo to tradycyjna zabawa, której nie chcielibyśmy nikogo pozbawiać. Z drugiej - szybko rośnie liczba zakażeń, do tego pojawił się nowy, groźny wariant wirusa, Omikron, i zgromadzenie w jednym miejscu setek osób jest proszeniem się o tragedię.

Paszporty covidowe na studniówkach?

W ankiecie dla DGP dyrektorzy dzielili się pomysłami, co powinno się stać, by bal studniówkowy nie stał się zarzewiem zakażeń. Padają propozycje, by obowiązywały paszporty covidowe lub aktualne testy, limity dla osób niezaszczepionych, zwłaszcza dotyczące zaproszonych gości. Jednak już pojawiają się zastrzeżenia, że dziś nie ma przepisów, na których takie zasady można by oprzeć.


Studniówki odbywają się tradycyjnie w styczniu i lutym, dlatego nie zostało zbyt wiele czasu. Wielu maturzystów już ćwiczy układ poloneza i przygotowuje kreacje.

Cytowany przez dziennik dyrektor przyznał, że w jego szkole uczniowie też ćwiczą poloneza, mają wpłaconą zaliczkę za salę. Jednak umowa jest tak sformułowana, że gdyby klasy trafiły na kwarantannę lub pojawiły się nowe obostrzenia, można się z niej wycofać do siedmiu dni przed imprezą.

– Szkoła bazuje na odpowiedzialności maturzystów i towarzyszących im gości. I na domniemaniu, że wszyscy będą zdrowi, zaszczepieni lub z aktualnym testem. Ale to zasada, która nie daje gwarancji bezpieczeństwa – mówi.

Studniówka w październiku

Niektóre szkoły zorganizowały studniówki wcześniej niż zakłada tradycja, aby ominąć ryzyko styczniowego lockdownu. Uczniowie i uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim postanowili nie ryzykować i zorganizowali studniówkę już w październiku. W ślad za gorzowską szkołą poszły też inne placówki.

Przypominamy, że 2021 rok był pierwszym od czasu stanu wojennego, gdy większość maturzystów nie miała studniówkowego balu.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut