Mokry kaszel. Na czym polega, po czym go rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Dawid Wojtowicz
Trwa sezon jesienno-zimowy, a to ten właśnie okres upodobały sobie wszelkie zarazki atakujące drogi oddechowe człowieka. Jednym z oznak infekcji części układu oddechowego jest kaszel mokry. Na czym polega, jak go odróżnić od innych rodzajów kaszlu i czego unikać, a po co sięgać, aby złagodzić związany z nim dyskomfort?
Kaszel mokry, znany też jako kaszel wilgotny lub kaszel produktywny, służy oczyszczaniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, w której znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje dolgachov / 123rf.com

Rozpoznanie kaszlu mokrego



Kaszel mokry, znany też jako kaszel wilgotny lub kaszel produktywny, służy oczyszczaniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, w której znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje. W jego trakcie odkrztuszana jest plwocina (potocznie nazywana flegmą), która z nosa i zatok obocznych nosa spływa po tylnej ścianie gardła do tchawicy.

W odróżnieniu od kaszlu suchego nie występuje tak duży przymus kasłania, a także uczucie wysuszonego gardła. Również związany z odkrztuszaniem ból w klatce piersiowej uchodzi za stosunkowo mniej uciążliwy. Nie oznacza to jednak, że kaszel mokry nie jest męczący. Powoduje bowiem drapanie w gardle i duszności, a także przyczynia się do ogólnego osłabienia.

Kaszel mokry w przebiegu chorób



Kaszel mokry jest objawem zapalenia nosogardła (przeziębienia), może jednak też wystąpić w poważniejszych stanach klinicznych, takich jak zapalenie oskrzeli (ostre lub przewlekłe), zapalenie płuc czy mukowiscydoza. Pojawia się też przy alergiach. Plwocina może mieć postać ropy (gęsta i żółto-zielonkawa) lub śluzu (przezroczysta i biaława).
W przypadku infekcji kaszel mokry pojawia się po kilku dniach zmagania się chorej osoby z kaszlem suchym. Mówi się wówczas o przechodzeniu kaszlu suchego w wilgotny – odkrztuszanie staje się mniej gwałtowne i trudne do opanowania, za to zaczyna towarzyszyć mu wydzielina o ropnym (bakteryjnym) lub śluzowym (wirusowym) charakterze.

Jeśli chodzi o częstotliwość występowania kaszlu mokrego jako symptomu choroby, to pojawia się on w przebiegu większości infekcji oskrzeli, płuc i zatok przynosowych o podłożu bakteryjnym i wirusowym. W przypadku przeziębienia z objawem tym boryka się natomiast prawie połowa chorujących na zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani (47 proc.).

Leczenie kaszlu mokrego



Kaszel mokry musi zostać prawidłowo rozpoznany, aby mógł być właściwie leczony. Wynika to z faktu, że kaszel kaszlowi nierówny – inne leki dobiera się do kaszlu mokrego, a zupełnie inne do kaszlu suchego. Przy pomyłce w diagnozie nie tylko nie będzie możliwe złagodzenie dolegliwości, ale może nawet dojść do nasilenia dokuczliwych objawów kaszlu.

Innymi słowy, niewłaściwe postępowanie lecznicze nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić. Lekami, których zdecydowanie nie wolno przyjmować w okresie występowania kaszlu mokrego, są preparaty hamujące odruch kaszlu. Ponieważ ten rodzaj kaszlu ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z patogenów, nie powinno się go w żadnym razie tłumić.

Do łagodzenia kaszlu mokrego wskazane są natomiast preparaty zawierające karbocysteinę. Jest to najsilniejsza substancja mukoregulująca, czyli normalizująca wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. W jaki sposób pomaga ona w upłynnieniu zalegającej wydzieliny? Poprzez szybkie cięcie jej na kawałki, przez co ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza intensywność kaszlu.
Strepsils na kaszel szybko tnie wydzielinę i zmniejsza jej lepkość, pomagając w efektywnym odkrztuszaniuMateriały prasowe / Strepsils
To nie koniec jej łagodzącego działania. Karbocysteina wpływa na fizyczne i biochemiczne właściwości śluzu. W efekcie zmniejsza jego lepkość, co również przekłada się na łatwiejsze odkrztuszanie i jego mniejszą częstotliwość. Podawana w postaci kapsułek twardych (tak jak w nowym preparacie Strepsils na kaszel) wchłania się szybko z przewodu pokarmowego i błyskawicznie rozpoczyna swoje działanie.

Strepsils na kaszel to jeden z pierwszych leków zawierających karbocysteinę, dostępnych bez recepty. Produkt występuje w formie wygodnych do połknięcia kapsułek. Zalecane dawkowanie na początku kuracji wynosi trzy razy dziennie po dwie kapsułki. Po uzyskaniu poprawy dawkę należy zmniejszyć do jednej kapsułki cztery razy dziennie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł powstał we współpracy z Strepsils