Dlaczego kobiety mają zimne stopy? To biologiczna strategia przetrwania
Nosisz grube skarpety, a twoje stopy i tak marzną? Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Jak się okazuje, zdecydowana większość kobiet narzeka na zimne stopy. Wszystkiemu winna jest głównie biologia.
Mężczyźni są dwa razy bardziej umięśnieni od kobiet. U przeciętnego mężczyzny udział tkanki mięśniowej w masie ciała wynosi ok. 40 proc. U wysportowanej kobiety maksymalnie 30 proc. Z tego powodu kobiety są nie tylko słabsze fizycznie, ale również bardziej podatne na zimno.
Kiedy temperatura ciała spada, organizm chce chronić najważniejsze narządy: mózg, wątrobę, nerki, płuca i serce. To tam kieruje najlepiej utlenioną krew. Dzieje się to kosztem dłoni i stóp, do których trafia mniej krwi. W palcach stóp temperatura może spaść nawet do zaledwie 8 st. C.
Ta reakcja jest całkowicie normalna - to po prostu biologiczna strategia przetrwania. Problem pojawia się, gdy stopy marzną bez przerwy.
Zimne stopy a choroby
BoreliozaBorelioza to choroba, która wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów. Głównym objawem boreliozy jest rumień, czyli czerwona plama na skórze. Oprócz tego chorzy skarżą się na ból stawów, zawroty głowy i marznące stopy.
Niedoczynność tarczycy
Jednym z objawów niedoczynności tarczycy są zimne stopy. Chorobie towarzyszy uczucie senności i wzrost masy ciała. W celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia należy wykonać badania krwi i skontrolować poziom hormonów tarczycy.
Niskie ciśnienie
Niskie ciśnienie to czynnik sprzyjający uczuciu zimna. U hipotoników (osób z niedociśnieniem) zmniejsza się objętość krwi, co sprawia, że nie dociera ona do najdalszych zakątków ciała, m.in. do stóp i dłoni. Z tego powodu uczucie zimnych dłoni i stóp może występować nawet latem.
Nerwica
Wiecznie zimne stopy mogą mieć swoje źródła w złym samopoczuciu i nadmiernej reaktywności mózgu. Psychiczne wyczerpanie organizmu powoduje, że najlepiej utleniona krew trafia tam, gdzie potrzebna jest najbardziej, czyli do mózgu. Dzieje się to kosztem stóp i dłoni, które ulegają wychłodzeniu.
Niewydolność żylna
Niewydolność żylna polega na zastoju krążenia w kończynach dolnych. Przyczyną choroby jest nieprawidłowe działanie zastawek serca. Pierwszym objawem choroby są zimne stopy. Na dalszym etapie ujawniają się żylaki.
Zimne stopy objawem ciąży?
Kobiety w trakcie ciąży skarżą się nie tylko na poranne nudności, ale również na zimne stopy. Za nieprzyjemne uczucie odpowiadają zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele ciężarnej.Wzrost poziomu progesteronu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia. Do stóp dopływa mniej krwi i stają się zimne. Ale nie dzieje się tak tylko podczas ciąży. Te same zmiany zachodzą w fazie lutealnej, czyli w ostatniej fazie cyklu. Kobiety odczuwają wtedy nadmierny apetyt, w organizmie gromadzi się woda, a układ krwionośny jest mniej wydajny. Kobiety skarżą się w tym okresie na uczucie zimna.
Zimne stopy pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli po tym okresie kobiecie nadal towarzyszy uczucie zimnych stóp, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Zimne stopy a seks
Problemy z osiągnięciem orgazmu nie muszą wynikać z wypalenia uczuć lub braku umiejętności partnera. Zimne stopy, a właściwie to, co za nie odpowiada, ma ogromny wpływ na seks i odczuwanie przyjemności.Duńscy naukowcy, że aż 80 proc. kobiet, które skarżą się na brak seksualnej satysfakcji, ma zimne stopy. Ogrzanie stóp kilka minut przed seksem sprawiało, że osiągały orgazm. Nie zmienił się ani kochanek, ani scenariusz. Jak to możliwe?
Najczęstszą przyczyną zimnych stóp jest niskie ciśnienie. Krew płynie za wolno, co nie pozostaje bez wpływu na mózg. Nieprawidłowe krążenie zaburza pracę ośrodka przyjemności i uniemożliwia osiągnięcie orgazmu.
Sposoby na zimne stopy
W aptekach można kupić tabletki na zimne stopy. Co znajduje się w ich składzie? Przede wszystkim diosmina, która zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych i ułatwia powrót krwi z układu żylnego nóg i stóp.W wielu lekach na zimne stopy znajduje się hesperydyna. Jest to środek zapobiegający powstawaniu żylaków i zmniejszający obrzęki. Zmniejsza poziom cholesterolu LDL i krążących we krwi lipidów. W naturze występuje w cytrusach. Odpowiada za żółte zabarwienie roślin.
Pomóc w walce z zimnymi stopami mogą zioła. Wśród ziół na zimne stopy wymienia się wyciąg z owoców kasztanowca, głóg, jemiołę i ziela arniki. Jeżeli dodatkowym problemem jest nadmierna potliwość, warto moczyć stopy w gorczycy.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/381039,w-jakich-ziolach-moczyc-nogi-najlepsze-przepisy-na-moczenie-nog
Swój czas warto zainwestować w ćwiczenia na zimne stopy. Na ten problem pomoże każdy rodzaj aktywności fizycznej. Ruch poprawia krążenie i wzmacnia żyły. Osoby, które nie mogą pochwalić się dobrą sprawnością fizyczną, mogą wykonywać ćwiczenia przeciwzakrzepowe, które zalecane są osobom po operacjach kończyn dolnych.Dobrym sposobem na zimne stopy jest masaż. Można wykonywać auto-masaż lub poprosić o pomoc partnera. Znakomitym sposobem na pobudzenie krążenia jest szczotkowanie na sucho.
A jak rozgrzać zimne stopy w mgnieniu oka? Oto sprawdzone sposoby dla leniwych:
- termoforem;
- ogrzewaczami do stóp dla narciarzy;
- butem elektrycznym;
- folią aluminiową;
- skarpetkami z merino.
Do jakiego lekarza z zimnymi stopami?
W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista przeprowadzi wywiad i zmierzy ciśnienie krwi. Istnieje możliwość, że podejmie leczenie sam, albo skieruje pacjenta do lekarza innej specjalizacji.W przypadku problemów z układem krążenia będzie to kardiolog. Niekiedy lekarze rodzinni, jeśli są ku temu wskazania, wystawiają skierowanie do chirurga naczyniowego. Dzieje się tak, chociażby w przypadku żylaków.
Możliwe, że lekarz rodzinny będzie podejrzewał niedoczynność tarczycy. W takiej sytuacji oddeleguje pacjenta na badanie poziomu hormonów tarczycy oraz na wizytę do endokrynologa. Niezależnie od wyboru lekarza jedno jest pewne — tę dolegliwość da się wyleczyć.