Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Frasyniuka. To ostateczne roztrzygnięcie

Natalia Kamińska
Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora dotyczącą naruszenia nietykalności policjantów przez byłego opozycjonistę z czasów PRL Władysława Frasyniuka. Rozstrzygnięcie umarzające sprawę jest ostateczne.
SN oddalił kasację prokuratora dotyczącą naruszenia nietykalności policjantów przez Władysława Frasyniuka. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Reporter
O oddaleniu kasacji prokuratora poinformował w poniedziałek w rozmowie z Polską Agencją Prasową Maciej Brzózka z zespołu prasowego SN. Na posiedzeniu w Izbie Karnej sędzia przekazał, że jest ona "oczywiście bezzasadna".

Przypomnijmy, że w marcu zeszłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wcześniejszy wyrok sądu rejonowego w tej sprawie i umorzył postępowanie. W ocenie sądu w pierwszej instancji nieprawidłowo oceniono społeczną szkodliwość jego działań.

Prokuratura: Frasyniuk naruszył nietykalność policjantów

Prokuratura twierdziła wtedy, że podczas jednej z kontrmanifestacji smoleńskiej w czerwcu 2017 roku były opozycjonista przepchnął ramieniem, popchnął rękami i kopnął funkcjonariuszy policji.


Pierwszy wyrok na Władysław Frasyniuk zapadł w lipcu 2019 roku. Wtedy Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście uznał go za winnego naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Nakazał mu też wpłacić 7 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Sędzia zdecydował jednak o umorzeniu postępowania na rok ze względu na niską szkodliwość czynu. Od wyroku odwołała się tak obrona, jak i prokuratura.

Z kolei w marcu 2020 roku warszawski SO uchylił wyrok sądu niższej instancji, umarzając postępowanie w sprawie. Sąd podkreślił jednak, że wyrok nie jest przyzwoleniem na "przestępne naruszanie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy policji". Prokuratura nie zgodziła się z wyrokiem i we wrześniu 2020 roku do SN wpłynęła kasacja.

Kim jest Władysław Frasyniuk

Władysław Frasyniuk to słynny działacz opozycji demokratycznej z okresu PRL. Podczas karnawału Solidarności był jednym z organizatorów strajku we wrocławskim MPK. Od września 1980 roku był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ “Solidarność”.

Rok później został wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność” i wszedł w skład Krajowej Komisji Porozumiewawczej. Następnie wszedł do prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, zaangażował się w tworzenie podziemnej “Solidarności”. Został członkiem Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, która pełniła rolę kierownictwa podziemnych struktur związku.

Za swoją działalność opozycyjną był kilkakrotnie aresztowany i skazywany. Pierwszy raz trafił za kratki w 1982 roku. Zgodnie z wyrokiem sądu, miał spędzić w więzieniu sześć lat, jednak na mocy amnestii z 1984 roku został zwolniony. Łącznie więziony był przez ponad trzy i pół roku ( w latach 1982–1984 oraz 1985–1986). Frasyniuk za swoją działalność był wielokrotnie uhonorowany państwowymi odznaczeniami, takimi jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, był członkiem Komitetu Obywatelskiego “Solidarność”. Jednak nie kandydował do Sejmu kontraktowego, protestując w ten sposób przeciwko sposobowi tworzenia list wyborczych Komitetu Obywatelskiego.

Czytaj także: Frasyniuk w TVN24 porównał żołnierzy do "śmieci". Zdecydowana reakcja stacji


Na początku lat 90. zasiadał w radzie miasta Wrocławia. W kolejnych latach zaangażował się w krajową politykę. Przez trzy kadencje od 1991 roku sprawował mandat poselski z ramienia Unii Demokratycznej (UD) i Unii Wolności (UW). W UD przez dwa lata pełnił funkcję wiceprzewodniczącego partii, a w Unii Wolności od 2001 do 2005 roku, przewodniczącego.

W wyborach samorządowych w 2002 roku ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia, jednak nie udało mu się zdobyć wystarczającej liczby głosów. Bezskutecznie kandydował także w wyborach uzupełniających do Senatu w 2004 roku i w parlamentarnych w 2005 r. Frasyniuk należał do inicjatorów przekształcenia UW w Partię Demokratyczną. Kierował tym ugrupowaniem do 4 marca 2006 roku.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut