Kuriozalne wnioski Kowalskiego. Przewiduje, do czego doprowadzi obowiązek szczepień

Anna Świerczek
Od 1 marca obowiązkowym szczepieniom będą podlegać medycy, nauczyciele i służby mundurowe – to jedna z nowych decyzji w sprawie pandemii koronawirusa, o której mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie będą rezultaty wprowadzenia w Polsce obowiązkowych szczepień? Wnioski na ten temat wysnuł Janusz Kowalski, który ocenił, że lekarze zaczną teraz masowo odchodzić z zawodu.
Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski skomentował wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla niektórych grup zawodowych w Polsce. Fot. Zbyszek Kaczmarek / Reporter

Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że idąc śladem Niemiec czy Austrii, od przyszłego roku trzy grupy zawodowe w Polsce będą miały obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Chodzi o medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Przypomnijmy, że jest to tylko jedna z kilku istotnych zmian, na które w związku z pandemią koronawirusa zdecydował się rząd. Minister zdrowia przekazał też bowiem informację o zaostrzeniach restrykcji na czas świąteczny, które będą dotyczyły ograniczenia limitów, czasowej nauki zdalnej, a także ograniczenia w prowadzeniu klubów czy dyskotek.
O kwestię wprowadzenia obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych portal DoRzeczy.pl postanowił zapytać Janusza Kowalskiego.

Janusz Kowalski komentuje nowe obostrzenia


– Pan prezydent Andrzej Duda jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień proponowanych przez postkomunistów i PO Donalda Tuska, podobnie jak zdecydowana większość prawicy, więc nie wiem, w czyim imieniu się minister Adam Niedzielski wypowiada – stwierdził poseł Solidarnej Polski.


Jak ocenił, konsekwencją wprowadzenia "takiego przymusu" będzie "odejście np. tysięcy lekarzy z zawodu i faktyczny paraliż służby zdrowia". Kowalski dopytywany był też o ustawę, zgodnie z którą pracodawca będzie miał prawo oczekiwać od pracownika okazania wyniku testu na koronawirusa. Jest to projekt, nad którym resort zdrowia pracuje razem z klubem parlamentarnym PiS.

– Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy – zapowiadał we wtorek Adam Niedzielski.

– Nie znam takiego projektu ustawy. W klubie Prawa i Sprawiedliwości na ten temat nie było nigdy dyskusji – stwierdził Janusz Kowalski.
Czytaj także: Hotelarze w patowej sytuacji. "80 proc. gości nie chce pokazywać certyfikatu"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut