Nowe prawo karne w Kościele. Są w nim zmiany związane z przestępstwem pedofilii

Natalia Kamińska
W środę weszły zmiany w prawie karnym w Kościele, w tym te dotyczące pedofili. Według nowych przepisów przestępstwo pedofilii umieszczono w dziale "Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby". Dobrem chronionym według tych przepisów jest godność człowieka, a nie obowiązki kapłana.
W środę wchodzi w życie znowelizowane prawo o sankcjach karnych w Kościele. Fot. AP/Associated Press/East News


Konferencja Episkopatu Polski informuje, że od środy wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka konstytucją apostolską Pascite gregem Dei. Na jej mocy została znowelizowana Księga VI Kodeksu Prawa Kanonicznego dotycząca sankcji karnych w Kościele, w tym kwestii pedofilii.

Papież stwierdza w dokumencie, że "wiele szkód wyrządziło niedostrzeganie ścisłego związku w Kościele między praktykowaniem miłosierdzia a odwołaniem się, gdy wymagają tego okoliczności i sprawiedliwość, do dyscypliny karnej".


Episkopat podkreśla, że stosowanie prawa karnego jest obowiązkiem biskupów – tak dla dobra sprawcy, którego kara ma nakłonić do nawrócenia, jak i dla dobra całej kościelnej wspólnoty, która ma prawo do niezwłocznej i zdecydowanej reakcji na popełnione przestępstwo.



W nowelizacji wprowadzono różnego rodzaju zmiany do obowiązującego prawa oraz "kilka nowych kategorii przestępstw".

Nowelizacja przywraca przestępstwa z kodeksu z 1917 roku


Przywrócono karanie za niektóre przestępstwa z dawnego kodeksu z 1917 r. np. korupcję w działaniach urzędowych czy udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno ich udzielać.

Penalizuje się także nowe przestępstwa – wśród nich naruszenie tajemnicy papieskiej, bezprawne porzucenie posługi kapłańskiej, domaganie się przez kapłana ofiary wyższej niż ustalona albo dodatkowych kwot albo czegoś dla własnej korzyści. Bardziej szczegółowo regulowane są przestępstwa o charakterze majątkowym. Pojawia się w prawie kanonicznym nieznana mu dotychczas kara grzywny.

Nie zabrakło też kwestii pedofilii, z której rozliczeniem Kościół boryka się od lat. Przestępstwo wykorzystania seksualnego osób małoletnich zostało umieszczone w dziale „Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby”. Oznacza to, że dobrem chronionym jest godność człowieka, a nie – jak dotychczas – obowiązki kapłana.

Pedofilia problemem w Kościele rzymskokatolickim


Przypomnijmy, że w październiku grupy polskich biskupów były w Watykanie z wizytę Ad Limina Apostolorum. Jedynym z tematów, jaki został wtedy poruszony, były nadużycia seksualne.

Przedstawiciele polskich diecezji odwiedzali Watykan grupami. Pierwsza z nich była 4 października. Następna przyjechała na miejsce 11 października, kolejna – 18 października, a ostatnia – 25 października. W ramach tej wizyty polscy biskupi musieli zdać przez watykańskimi urzędnikami relację z działalności swoich diecezji.

Czytaj także: Kolejny skandal w Kościele. Raport CIASE ujawnia skalę pedofilii wśród duchownych

W 2019 roku papież Franciszek podpisał "Vos estis lux mundi". Zgodnie z zapisami tego dokumentu Watykan zdecydował się ukarać kilku biskupów w Polsce. Hierarchowie nie mogą już uczestniczyć w publicznych celebracjach i zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, ani przebywać w diecezjach. Ponadto muszą wpłacić własne pieniądze na konto zajmującej się pomaganiem osobom wykorzystywanym seksualnie Fundacji Świętego Józefa.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zapowiedział gotowość do rozmów z papieżem o nadużyciach seksualnych i przypadkach tuszowania takich spraw: "Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co na ten temat sądzi" – mówił wcześniej Gądecki.

Czytaj także: "Gwałcić do woli". Co jest nie tak z biskupami, którzy bronią księży pedofilów?

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut