Zmarł Sylwester Chęciński. Twórca trylogii o Pawlakach i Kargulach miał 91 lat

Joanna Stawczyk
We środę (8 grudnia) we Wrocławiu zmarł słynny reżyser filmowy i scenarzysta, Sylwester Chęciński. Honorowy obywatel Dolnego Śląska miał 91 lat. Smutną wieść przekazał jego syn, lekarz Igor Chęciński. Zmarły reżyser był twórcą kultowej trylogii o rodzinach Pawlaków i Kargulów, rozpoczętej filmem "Sami swoi" w 1967 roku.
Nie żyje Sylwester Chęciński. Był twórcą trylogii o Pawlakach i Kargulach Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Nie żyje Sylwester Chęciński. Znany reżyser filmowy miał 91 lat

Sylwester Chęciński do historii polskiego kina przeszedł jako twórca trylogii o rodzinach Kargulów oraz Pawlaków, która od dziesięcioleci niezmiennie bawi kolejne pokolenia Polaków. Mowa o klasykach takich jak "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć" w których grali tacy aktorzy jak Wacław Kowalski, Władysław Hańcza czy Anna Dymna.
Mistrz komedii miał na swoim koncie także "Wielki Szu" z Janem Nowickim w roli głównej oraz kultowe "Rozmowy kontrolowane", ukazujące oblicze stanu wojennego w PRL-u. Tam w roli głównej Stanisław Tym, a w obsadzie także Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Jerzy Turek, Marian Opania, Ryszard Kotys oraz Krzysztof Kowalewski.

Sylwester Chęciński - kariera i twórczość

Sylwester Chęciński przyszedł na świat 21 maja 1930 roku w Suścu na Zamojszczyźnie. W 1950 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, a w 1956 r. Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.


W jednym z wywiadów wyznał, co sprawiło, że postanowił obrać taką drogę zawodową. Wszystko zaczęło się w rodzinnym Dzierżoniowie, gdzie utworzono półzawodowy teatr. "Przyglądałem się pracy na scenie i za kulisami. To był inny świat. Dużo o tym myślałem, miałem swoje wizje. Ktoś stwierdził: zostań, chłopie, reżyserem. No i zostałem" – tłumaczył.

Należy podkreślić, że jego pierwszy film, wyreżyserowany w 1961 roku to "Historia żółtej ciżemki". Później w latach 1976-1980 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Iluzjon", a następnie w latach 1988-1991 zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego "Kadr".

Podczas niemal pół wieku pracy reżyserskiej, stworzył 16 filmów fabularnych. Oto one:



Warto wspomnieć, że Chęciński sam zagrał w jednym filmie, niskobudżetowej komedii Władysława Sikory "Baśń o ludziach stąd" z 2003 roku.

Reżyser miał na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Za całokształt twórczości otrzymał "Platynowe Lwy" na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2014) i Nagrodę Orła za osiągnięcia życia (2017). W 1974 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 roku, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Należy także podkreślić, że w 2015 roku samorząd województwa przyznał mu tytuł honorowego obywatela Dolnego Śląska.
Czytaj także: Antoni Gucwiński nie żyje. Był gwiazdą telewizji, miał 89 lat

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut