Kryzys psychiczny bliskiej osoby - wezwij pogotowie, ono pomoże

Anna Kaczmarek
Nawrót choroby psychicznej, dziwne zachowanie, pogorszenie zdrowia psychicznego u kogoś z naszych bliskich, to bardzo trudna sytuacja, w której nie do końca wiemy jak się zachować i jak pomóc. Jak tłumaczy w podcaście Zdrowie bez cenzury dr Sławomir Murawiec, w sytuacji nagłej, zagrażającej zdrowiu i życiu telefon na policję nie jest dobrym pomysłem. O pomoc najlepiej poprosić pogotowie ratunkowe.
Fot. Pixabay.com
– Służby medyczne już na miejscu zdecydują, czy potrzeba wezwać policję lub straż pożarną. Jednak obecność lekarza, czy ratownika medycznego zmienia zupełnie kontekst tej interwencji – tłumaczy dr Sławomir Murawiec, psychiatra, psychoterapeuta, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Czasami sytuacja nie jest tak podbramkowa. Zwyczajnie widzimy, że nasz bliski ma kryzys psychiczny lub nawrót choroby psychicznej i nie wiemy jak skłonić go, żeby umówił się do lekarza.

Czytaj także: Kiedy wezwać pogotowie psychiatryczne? Jak pomóc osobie w kryzysie?

– To trudna sytuacja. Rodziny chorych przychodzą czasami do mnie i pytają co zrobić, jak rozmawiać, żeby skłonić bliską osobę do kontaktu z lekarzem. Niestety nie ma jednego sposobu, czy sformułowania, które będzie działało. Co nie oznacza, że nie warto rozmawiać. Trzeba rozmawiać i to w taki sposób, żeby osoba chora sama poczuła motywację do podjęcia leczenia – mówi specjalista.

Warto się przyjrzeć przekazowi naszej wypowiedzi. Jeśli jest to przekaz karzący, oceniający, wskazujący na to, że osoba z którą rozmawiamy jest zaburzona, niespełna rozumu, jest z nią coś nie tak w sensie negatywnym, to osoba z którą rozmawiamy nie odbiera informacji, że powinna szukać pomocy, tylko, że jest źle oceniana przez osoby bliskie.

– To powinna być interwencja poprzez troskę. Widzę, że nie śpisz, że się denerwujesz, że jesteś w dołku, że jest ci smutno, że przestałeś wychodzić - czyli interwencja przez dostrzeżenie co się dzieje z tą osobą.

Muszą to być oczywiście trafne spostrzeżenia, powiedziane w sposób nieoceniający. Nie mówimy: przestałeś wychodzić, więc idź do psychiatry. Mówimy: przestałeś wychodzić, jest ci z tym ciężko, może warto poszukać pomocy specjalisty. Interwencja poprzez troskę ma większą szanse – podkreśla nasz rozmówca.

Trzeba pamiętać, że w takiej rozmowie liczy się każde słowo, ton rozmowy.

Należy bardzo uważać, żeby rozmowa nie została odebrana jako negatywnie oceniająca osobę, której chcemy pomóc. Nie interweniujmy pod żadnym pozorem w czasie kłótni. Warto rozmawiać wtedy, gdy ta osoba np. mówi nam o doświadczanych trudnościach

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak skłonić bliską osobę w kryzysie psychicznym do poszukiwania pomocy u specjalistów, zapraszam do obejrzenia podcastu "Zdrowie bez cenzury". Gościem tego odcinka jest dr Sławomir Murawiec psychiatra, psychoterapeuta, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Prowadzi Anna Kaczmarek.

OBEJRZYJ


POSŁUCHAJ