"Nie widzę takiej możliwości". Polska bez wypłat z Funduszu Odbudowy w tym roku

Wioleta Wasylów
– Stanowisko Komisji Europejskiej jest jasne – powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Thierry Breton. Unijny komisarz przyznał, że konflikt dotyczący praworządności w naszym kraju wciąż jest daleki od rozwiązania, dlatego Polska nie może liczyć w tym roku na otrzymanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
Komisarz UE Thierry Breton przyznaje, że nie widzi szans na to, żeby Polska dostała jeszcze w tym roku pieniądze z Funduszu Odbudowy. Fot. Tomasz Jastrzebowski / REPORTER

Po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem Mateusz Morawiecki przyznał, że na linii Polska-Komisja Europejska jest "pewien konflikt", ale przekonywał, że rząd chce wyjść z inicjatywą jego rozwiązania. Premier rozmawiał też w piątek z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Jednak żadnego przełomu nie widać.

Komisarz UE: "W tym roku Polska nie dostanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy"

Breton był zapytany podczas rozmowy z "Rzeczpospolitą" o to, czy Polsce mogą zostać jeszcze w tym roku wypłacone pieniądze unijne z Funduszu Odbudowy. – Nie widzę już takiej możliwości. Ale też prowadzimy intensywne negocjacje z Polską, aby możliwie szybko uruchomić te środki – oznajmił Francuz.


Tłumaczył, że Komisja Europejska nadal nie zdecydowała się na zaakceptowanie przedstawionego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy, który wyszczególnia na co zostałyby przeznaczone pieniądze z Funduszu Odbudowy. Wszystko dlatego, że polski rząd wciąż nie zastosował się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Czytaj także: Jourova uderza w Ziobrę. Wiceszefowa KE wyjaśniła, dlaczego interesuje się polskimi sądami

– Stanowisko Komisji Europejskiej jest jasne: niezależność wymiaru sprawiedliwości, likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania. To wszystko trzeba bez zwłoki rozwiązać – podkreślał unijny komisarz.

Do dziś, pomimo zapewnień Mateusza Morawieckiego, a także przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, nie stworzono projektu ustawy dotyczącego zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

– Nie wolno karać polskich obywateli, którzy oczekują, że rząd skoncentruje się na tym, co określi przyszłość Polski, w tym transformacja ekologiczna i cyfrowa – podkreślał Breton, który właśnie o tych tematach rozmawiał w pierwszej kolejności z premierem w piątek.

Czytaj także: "Nie poddamy się szantażowi". Morawiecki o żądaniach Komisji Europejskiej

Przy okazji swojej wizyty w Warszawie Breton zaproponował też spotkanie Donaldowi Tuskowi. Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec przekazał: "To były konsultacje dotyczące tego, jak doprowadzić do spełnienia warunków praworządności. Przewodniczący PO przekonywał, że te pieniądze są bardzo ważne dla Polski, ponieważ moment jest szczególnie trudny ze względu na pandemię i rosnącą inflację".

Konflikt między Polską i KE o praworządność w naszym kraju

Przypomnijmy, w lipcu TSUE orzekł, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w Polsce jest upolityczniona i działa nielegalnie. Zgodnie z wyrokiem miała zawiesić swoją działalność, a decyzje o uchyleniu immunitetu niektórym sędziom miały zostać cofnięte.

Jako że polskie władze nadal nie zastosowały się do wyroku, pod koniec października TSUE nałożył na Polskę karę miliona euro za każdy dzień zwłoki w zlikwidowaniu Izby. Dodatkowo, KE blokuje wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy i zagroziła uruchomieniem mechanizmu rządów prawa – może obciąć wypłatę unijnych funduszy krajom członkowskim, w których wykazano przypadki naruszenia praworządności mogące istotnie wpływać na interesy finansowe wspólnoty.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut