A to niespodzianka! Opozycja wygrywa, obrady nad "Lex Czarnek" odroczone

Alan Wysocki
Podczas posiedzenia połączonych Komisji Edukacji i Komisji Obrony Narodowej parlamentarzyści mieli pochylić się nad nowelizacją Prawa oświatowego nazywaną "Lex Czarnek". Tymczasem opozycji udało się odroczyć procedowanie projektu. Prawo i Sprawiedliwość przegrało dwoma głosami.
Sejm. Odroczono prace komisji nad ustawą "Lex Czarnek" Fot. Screen ze strony sejm.gov.pl
"W tempie iście sprinterskim rządzący chcą przepchnąć przez Sejm LexCzarnek. Jutro o 8.00 I czytanie na komisji i drugie o 15.30 w Sejmie. A pojutrze pewnie głosowanie nad całością" – informowała w poniedziałek była minister edukacji, Krystyna Szumilas.

Sejm. Odroczono procedowanie nad "Lex Czarnek"

W trakcie posiedzenia połączonych komisji poddano pod głosowanie wniosek opozycji o odsunięcie w czasie prac nad ustawą proponowaną przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Na 61 członków łączonej komisji, za odroczeniem głosowało 31. Przeciw było 29 posłów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Już na początku posiedzenia uwagi dotyczące porządku obrad zgłosiła Krystyna Szumilas oraz Czesław Mroczek. – Prace nad tym projektem zaczęły się od naruszenia przepisów prawa. Zwołane posiedzenie narusza art. 40 i 150 regulaminu Sejmu – zaczął przewodniczący komisji z Platformy Obywatelskiej.


– Wszyscy wiemy, że w porządku posiedzenia Sejmu wieczorem wyznaczono punkt dotyczący drugiego czytania projektu. Musimy zakładać, że będziemy zmuszeni do rozpatrywania ustawy bez czasu na analizę czy zwołanie podkomisji. Ktoś za posłów już podjął decyzję nad tokiem pracy – dodawał.
Sejmowi eksperci nie stwierdzili złamania regulaminu, jednak i tak konieczne było głosowanie nad zawieszeniem prac nad ustawą Przemysława Czarnka do czasu przeprowadzenia posiedzenia prezydium komisji.

Po głosowaniu politycy opozycji zaczęli klaskać i wznosić okrzyki. Chwilę później przerwano posiedzenie łączonych komisji. Obrady zostały wznowione o 10:30, ale przewodnicząca obwieściła jedynie, że obrady wznawia i zamyka. To oznacza, że Sejm na trwającym posiedzeniu najpewniej nie zajmie się nowelizacją Prawa oświatowego.
Czytaj także: Nie będzie Instytutu Rodziny i Demografii? Morawiecki po cichu powołuje kolejny organ

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut