Niespodziewanie tempo w Sejmie. Lex TVN przyjęty

Natalia Kamińska
Niespodziewany zwrot akcji ws. lex TVN. Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta, który zdecyduje, czy kontrowersyjna ustawa stanie się obowiązującym prawem. Głosowanie poprzedziły nagłe i niezapowiedziane obrady komisji kultury.
Sejm przyjął w piątek lex TVN. Fot. Bartosz Krupa/East News
Przypomnijmy, że sejmowa komisja kultury i środków przekazu niespodziewanie wznowiła pracę nad ustawą o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. Nikt wcześniej nie wiedział o obradach.


Niespodziewane posiedzenie komisji

Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy przekazała, że informację o posiedzeniu komisji dostała SMS-em o godz. 12.36. – Zgodnie z regulaminem posiedzenie powinno być zwołane przynajmniej trzy dni wcześniej. Wnoszę o zamknięcie tych obrad. Proszę traktować nas poważnie – podkreśliła posłanka.

Posłowie głosowali nad tym wnioskiem. Za zamknięciem posiedzenia było 13 posłów, przeciw - 15, wstrzymał się - 1. Komisja kultury odrzuciła zatem wniosek Scheuring-Wielgus.

Sejm przyjął lex TVN. Ustawa trafi do prezydenta

Losy ustawy potoczyły się bardzo szybko. Najpierw komisja negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu, który w całości odrzucił nowelizację, a potem projekt trafił do Sejmu. Po południu Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Głosowało 452 posłów. Za było 229, przeciw 212, 11 się wstrzymało. Tym samym Sejm przyjął lex TVN. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dodajmy, że zgodnie z założeniami nowelizacji "lex TVN" koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych oraz telewizyjnych mógłby uzyskać podmiot, który ma siedzibę w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie może jednak być zależny od osoby zagranicznej spoza tego obszaru. A to cios dla telewizji TVN.

Chodzi o to, że formalnym właścicielem TVN jest holenderska spółka Polish Television Holding, ale należy ona do amerykańskiego koncernu Discovery, czyli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przypomnijmy przy tym, jak wyglądały losy koncesji dla TVN. W końcu, pod koniec września bieżącego roku po 19 miesiącach oczekiwania stacja TVN24 otrzymała koncesję. Uchwała została ostatecznie przyjęta przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji czterema głosami.
Czytaj także: Jest reakcja KRRiT na skargę po programie Rymanowskiego. Chodzi o rozmowę z psychiatrą

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut