Kim jest Joanna Frydrych? Ta posłanka PO startuje w mateczniku PiS

redakcja naTemat
Kim jest Joanna Frydrych? Jakie ma doświadczenie zawodowe, a jakie polityczne? Jakie ma wykształcenie? Ile głosów zdobyła w ostatnich wyborach? W jakich zespołach parlamentarnych zasiada? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w tekście.
Joanna Frydrych, posłanka Platformy Obywatelskiej z Krosna. fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Kim jest Joanna Frydrych?

Joanna Frydrych jest polską ekonomistką i polityczką. Urodziła się 13 stycznia 1978 roku w Krośnie. Zawodowo związana z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Była prezeska klubu piłkarskiego Karpaty Krosno.

Obecnie jest posłanką Koalicji Obywatelskiej i członkinią Platformy Obywatelskiej.

Joanna Frydrych Krosno reprezentuje w parlamencie po raz drugi, wcześniej zasiadała w radzie powiatu krośnieńskiego i w sejmiku wojewódzkim województwa podkarpackiego.

Prywatnie w związku małżeńskim z Arturem Frydrychem, mają syna Piotra.



Przeczytaj też: Posłanka PiS miała wyjść zapłakana z biura Terleckiego. "To nie przeze mnie"



Wykształcenie Joanny Frydrych

Joanna Frydrych urodziła się 13 stycznia 1978 roku w Krośnie (Podkarpacie). Wyższe wykształcenie na kierunku ekonomicznym zdobyła w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w 2003 roku.

W roku 2004 ukończyła studia podyplomowe z europeistyki na wydziale prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W roku 2018 ukończyła też studia podyplomowe w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie uzyskując tzw. MBA (Executive Master of Business Administration) czyli międzynarodowe wykształcenie menadżerskie.

Kariera w ZUS

W roku 1997 Joanna Frydrych rozpoczęła długoletnią pracę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Jaśle (Podkarpacie).

Karierę urzędniczą rozpoczęła od stanowiska referentki. Piastowała też funkcję starszej referentki, inspektorki, inspektorki kontroli i koordynatorki. Szczyt kariery w ZUS osiągnęła w roku 2009 zostając zastępczynią dyrektora oddziału w Jaśle do spraw dochodów.

Samorząd w Krośnie

Kariera polityczna Joanny Frydrych rozpoczęła się w 2010 roku. W wyborach samorządowych startowała wówczas z list Platformy Obywatelskiej (PO) do Rady Powiatu Krośnieńskiego.

Uzyskała wówczas 430 głosy, co pozwoliło jej objąć funkcję radnej powiatu. W Radzie Powiatu Krośnieńskiego reprezentowała klub Platformy Obywatelskiej od 2010 do 2014 roku, czyli przez całą kadencję. Jako radna przewodniczyła Komisji Rozwoju i Promocji Powiatu, zasiadała też w Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

W roku 2011 kandydowała w wyborach do Senatu z okręgu krośnieńskiego. Uzyskała wówczas 27 196 głosów (22,98 proc.), ale fotela senatorskiego nie udało jej się uzyskać, zajęła miejsce drugie.

W okresie swojej działalności samorządowej Joanna Frydrych była także przewodniczącą zarządu powiatowego Platformy Obywatelskiej w Krośnie.

Przeczytaj też: "Lubuski Dyzma przynosi nam tylko wstyd". Tak na sprawę Mejzy patrzą w jego wyborczych stronach



W kolejnych wyborach samorządowych w roku 2014 Frydrych z powodzeniem wystartowała z list PO do sejmiku podkarpackiego. Uzyskała wówczas 6 644 głosy. W sejmiku wojewódzkim zasiadła w komisjach: Rewizyjnej, Rozwoju Regionalnego i Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji.

Klub Piłkarski Karpaty Krosno

Obecna posłanka, wówczas radna, objęła szefostwo klubu piłkarskiego Karpaty Krosno w styczniu 2013 roku. Klub z długą tradycją (1928) grał wówczas w III lidze lubelsko-podkarpackiej, do której awansował w sezonach 2005/6 i 06/07. Frydrych szefowała klubowi do grudnia 2014 roku, więc niemal dwa lata. W tym okresie klub zanotował 6 i 2 drugie miejsce w swojej lidze.

Gdy Joanna Frydrych oddawała ster Karpat Krosno w ręce Pawła Szczygła w grudniu 2014 mówiła:

"Były to lata, w których spotykaliśmy się z problemami, ale i miłymi sprawami. Ja mam tą satysfakcję, że ustępuję w momencie, gdy drużyna jest na pierwszym miejscu w tabeli. Bardzo dziękuję piłkarzom i trenerowi za wyrozumiałość, za dobrą atmosferę którą stworzyli, za sportową rywalizację dzięki której Karpaty osiągnęły wspaniałe wyniki. (…) Moja rola w Karpatach się nie kończy, deklaruję pracę dla tego klubu, bo dwa lata temu zapadł mi w sercu i pozostaje tam do dziś".

Poseł VIII kadencji

W wyborach parlamentarnych w roku 2015 Joanna Frydrych wystartowała z 3 miejsca na liście Platformy Obywatelskiej. Zdobyła 5 761 głosów, uzyskując drugi wynik dla PO i tym samym po raz pierwszy zostają posłanką na Sejm.

W Sejmie VIII kadencji zasiadała w licznych komisjach. Były to między innymi:


W roku 2017 została zastępczynią przewodniczącego regionu podkarpackiego PO.

W 2019 startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej, z piątego miejsca na liście. Zdobyła wówczas 8 004 głosy, ale nie wystarczyło to, aby objąć mandat europosłanki.

W ostatnich wyborach parlamentarnych (także 2019) Frydrych kandydowała ponownie, tym razem z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej (KO). Uzyskała 18 623 głosy i po raz drugi dostała się do Sejmu.

Poseł IX kadencji

W obecnym Sejmie (IX kadencja) Joanna Frydrych jako posłanka Koalicji Obywatelskiej zasiada między innymi w następujących organach parlamentarnych:


Czytaj także: Ta posłanka wyrasta na nową gwiazdę opozycji. Nikt nie walczy na wizji z propagandą w TVP jak ona

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut