Kim jest Władysław Teofil Bartoszewski? Jego biografia to materiał na film

redakcja naTemat
Kim jest Władysław Teofil Bartoszewski? Kim byli jego rodzice? Jakie ma wykształcenie? Jakie doświadczenie w polityce a jakie w biznesie? W jakich komisjach sejmowych zasiada? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.
Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL z Warszawy. fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Władysław Teofil Bartoszewski – biografia

Władysław Teofil Bartoszewski jest historykiem, nauczycielem akademickim, antropologiem kulturowym i politykiem. Prócz obywatelstwa polskiego posiada również paszport brytyjski.

Jest posłem na Sejm IX kadencji z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL).

Prywatnie Władysław Teofil Bartoszewski jest synem Władysława Bartoszewskiego i Antoniny Mijal. Jego żona, Alexandra Richie, jest kanadyjsko-brytyjską nauczycielką akademicką wykładającą na Collegium Civitas w Warszawie. Władysław Teofil Bartoszewski ma dwójkę dzieci.


Rodzina

Władysław Teofil Bartoszewski urodził się 22 października 1955 roku w Warszawie jako syn Władysława Bartoszewskiego i Antoniny Mijal. Rodzice polityka byli weteranami walki o polską niepodległość w okresie II wojny światowej.

Ojciec, Władysław Bartoszewski (1922-2015), to działacz Polskiego Państwa Podziemnego, podporucznik Armii Krajowej (AK), uczestnik powstania warszawskiego, a także członek prezydium Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Był też więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Za swoje zasługi ojciec Władysława Teofila Bartoszewskiego otrzymał wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego, najstarsze i najwyższe odznaczenie w Polsce.

Matka, Antonina Mijal (1915-1986), była lekarką, działaczką społeczną i weteranką AK. Jako sanitariuszka uczestniczyła w obronie Warszawy w 1939 roku, po czym wstąpiła do Służby Zwycięstwu Polski, gdzie służyła m.in. jako minerka.

Konstruowała bomby, rozbrajała miny i uczestniczyła w wielu akcjach bojowych AK. Była zastępczynią dowódcy kobiecego oddziału minerskiego "Doktór", gdy wybuchło powstanie warszawskie. Walczyła w rejonie śródmieścia północnego. Dyplom lekarza medycyny zdobyła po wojnie, w roku 1951. Przez wiele lat pracowała jako lekarka w Warszawie i Zakopanem.

Była jedną z założycielek Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość.
Odznaczona Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Rodzice Władysława Teofila Bartoszewskiego ślub wzięli w roku 1949. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w roku 1966.

Wykształcenie

Władysław Teofil Bartoszewski szkołę średnią ukończył w Warszawie, a następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Historii, gdzie specjalizował się w etnografii. Tytuł magistra otrzymał w roku 1980.

Po skończeniu studiów Bartoszewski wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował edukację na Uniwersytecie Cambridge w zakresie antropologii kulturowej. Brytyjską uczelnię skończył w roku 1984 uzyskując dyplom doktora filozofii (Ph.D.)

Działalność opozycyjna w PRL

Bartoszewski zaangażował się w działalność opozycyjną już 1976 roku jako współpracownik Komitetu Obrony Robotników (KOR).

Pracował między innymi przy tworzeniu i dystrybucji "Biuletynu KOR", a także innych wydawnictw tworzonych przez Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA. Był wielokrotnie przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa (SB), a także, do roku 1980, objęty zakazem wydawania paszportu.

Wykładowca

Karierę wykładowcy akademickiego Bartoszewski rozpoczął w roku 1985, gdy uczył semiotyki na swojej alma mater w Cambridge. Od 1985 do 1989 roku był pracownikiem naukowym w St. Anthony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1985 roku założył tam Instytut Studiów Polsko – Żydowskich.

Między rokiem 1986 a 2000 wykładał historię nowożytną i politykę w Wadham College w Oksfordzie, a od 1988 także w Lady Margaret Hall tamże. Od roku 1989 do 2000 wykładał historię Żydów na Uniwersytecie Londyńskim.

W roku 2015 Władysław Teofil Bartoszewski został kierownikiem katedry Władysława Bartoszewskiego na Collegium Civitas w Warszawie.

Menadżer

Bartoszewski od początku lat dziewięćdziesiątych rozwijał także karierę w biznesie. W latach 1990-91 pracował jako konsultant w firmie COBA M.I.D. Od 1991 do 1997, a potem między rokiem 2004 a 2006, był konsultantem w firmie finansowej Central Europe Trust, w której awansował do stanowiska członka zarządu i starszego partnera.

W latach 1997-2000 pracował dla banku JP Morgan w Londynie i w Warszawie – pełnił funkcję dyrektora banku na Polskę. Między 2007 a 2012 rokiem był z kolei dyrektorem generalnym w Polsce banku Credit Suisse.

Od 2012 roku pracował dla Polskiej Grupy Energetycznej jako prezes zarządu Domu Maklerskiego PGE i wiceprezes zarządu Exatel S.A. (firmy telekomunikacyjnej zajmującej się głównie światłowodami).

Polityk

Pierwsze wejście do polityki nastąpiło dla Bartoszewskiego w roku 2006, gdy został doradcą Ministra Spraw Zagranicznych. Po tym doświadczeniu przez wiele lat nie angażował się bezpośrednio w służbę państwową, nie startował w wyborach i nie piastował funkcji publicznych, aż do roku 2018, gdy rozpoczął współpracę z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL).

W roku 2019 kandydował do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej w Warszawie, jednak bez powodzenia, choć zdobył 35 075 głosów.

Gdy w tym samym roku wystartował z list PSL w wyborach parlamentarnych, otrzymując pierwszą pozycję na liście w Warszawie, uzyskał 30 405 głosów, dostając się tym samym do Sejmu RP jako poseł IX kadencji. Po sukcesie wyborczym oficjalnie przystąpił do PSL-u.

W Sejmie Władysław Teofil Bartoszewski zasiadł w, między innymi, następujących komisjach, grupach i zespołach parlamentarnych:


Władysław Teofil Bartoszewski – media społecznościowe



Czytaj także: Czy PSL żałuje wpuszczenia Mejzy na listy wyborcze? Pasławska: Nie można być nikogo pewnym

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut