16-latek z Poznania pobił rekord świata w najszybszym układaniu kostki Rubika!
Tymon Kolasiński może być z siebie naprawdę dumny. 16-letni chłopak z Poznania zdołał wznieść się na wyżyny swoich możliwości. Zdołał pobić rekord świata w najszybszym układaniu kostki Rubika. Sukces przypieczętował podczas zawodów w Lubartowie.
Podczas konkursu Cubers Eve Lubartów 2021, który odbył się w niedzielę (19 grudnia) chłopak został rekordzistą świata w najszybszym układaniu kostki Rubika typu 3x3x3.16-latek wystartował w konkurencji, która nie przewiduje jednak pojedynczego rozwiązania łamigłówki, a wykonanie tego pięć razy z rzędu.
Sędziowie odnotowują każdy czas wykonania tego zadania, a następnie obliczają ich średnią. Wylicza się dwa wyniki – najlepszy i najgorszy. Rezultat Poznaniaka wyniósł 5,09 sekundy. Wynik Kolasińskiego okazał się tym samym lepszy od tego, który uzyskał dotychczas Max Park (lepszy o 0,23 sekundy).
16-letniemu zawodnikowi towarzyszyły wielkie emocje, gdy okazało się, jak wygląda jego końcowy czas w konkurencji. Tymon dobrze rokuje i w przyszłości może okazać się, że uda mu się zostać rekordzistą także w innych kategoriach. Tych jest całkiem sporo, gdyż istnieją różnowymiarowe kostki (4x4x4, 5x5x5 czy 6x6x6), a także różnokształtne (Pyraminx wygląda jak czworościan, a Megaminx przypomina dwunastościan). Poza tym, jest opcja układania kostki z zamkniętymi oczami lub z pomocą stóp.
Tymon Kolasiński z Poznania pobił rekord świata w najszybszym układaniu kostki Rubika
Na stronie speedcubing.pl czytamy: "WR - Tymon Kolasiński - 3x3x3 ao5 - 5,09 - najlepszy wliczający się czas do średniej, najwięcej średnich sub6, najwięcej singli sub5, najlepszy czas, który był najgorszy w średniej i wreszcie: najlepsza średnia na świecie. Wszystko wyżej wymienione należy do Tymona Kolasińskiego, który na listopadowych zawodach Dragon Cubing 2021 nie wykorzystał szansy na WR-a (wystarczyłoby jakiekolwiek ułożenie poniżej 6 sekund do pobicia rekordu), a już na kolejnych, miesiąc później, miał pierwsze 3 ułożenia w średniej na poziomie, którego wcześniej nikt nie osiągnął"."Czwarte ułożenie nie było wybitne w skali rekordu świata, ale nie było to żadną stratą, bo w piątym padł kolejny wynik lepszy od poprzedniego WR-a (5,20). Wynik 5,09 dałby miejsce w pierwszej pięćdziesiątce w rankingu pojedynczych ułożeń 3x3" – przekazał portal, specjalizujący się w speedcubingu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut