Jak często podlewać storczyki? Podstawowe zasady pielęgnacji storczyków
Jak często podlewać storczyki? Storczyki są jednymi z najpopularniejszych roślin domowych. Nic dziwnego, kwiaty wdzięcznie wyglądają i przy odpowiedniej pielęgnacji długo kwitną. Co jest ważne, jeśli chodzi o podlewanie storczyków?
Jak często podlewać storczyki?
Storczyki (Orchideae) cieszą się dużą popularnością i można je znaleźć w prawie każdym gospodarstwie domowym. Każdy, kto ma storczyki od dłuższego czasu, wie, że właściwe podlewanie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia roślin. Pokazujemy, jak często i w jaki sposób należy podlewać storczyki, aby nadal intensywnie kwitły i żyły długo.Storczyki - kapryśne rośliny dla cierpliwych
Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie storczyki stawiają swoim właścicielom wysokie wymagania. Oprócz wilgotności duże znaczenie ma również zastosowana woda do nawadniania. Ale właściwy rytm podlewania i sposób podlewania storczyków również decydują o dobrobycie roślin.Prawidłowe podlewanie storczyków to klucz do wyhodowania pięknej rośliny•pexels.com
Czytaj także: Kwiaty w sypialni: uduszą cię podczas snu czy dodadzą zdrowia?
Podlewanie storczyków - jak często?
Storczyki należą do najbardziej wymagających roślin doniczkowych, które normalnie rosną epifitycznie. Ze względu na tę botaniczną właściwość są wyposażone w tzw. korzenie powietrzne i nie potrzebują dużo wody, ponieważ nie znajdują się bezpośrednio w ziemi. Dlatego przy pielęgnacji storczyków zawsze jest ważne - lepiej podlewać storczyki rzadziej niż częściej. W zależności od metody podlewania wystarczy nalewać wodę raz w tygodniu. Jeśli latem jest bardzo gorąco, podlewanie można wykonywać dwa razy w tygodniu. Dodatkowo wskazane jest opryskiwanie rośliny od czasu do czasu butelką z rozpylaczem. Sprzedawane storczyki są głównie gatunkami pochodzenia tropikalnego i cieszą się dużą wilgotnością.Wskazówka: przezroczysta doniczka to zawsze dobry wybór dla orchidei. W ten sposób można szybko sprawdzić, czy nie wlano za dużo wody, gdyż zgnilizna korzeni może wystąpić w krótszym czasie. W takim przypadku usuń dotkniętą część bezpośrednio u nasady.
Kiedy i jak podlewać storczyki
Większość ekspertów od storczyków zarzeka się, że odpowiedni czas na podlewanie storczyków jest najważniejszy z samego rana. Daje to roślinom wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie do chłodniejszych godzin wieczornych i nocnych.Czytaj także: Jak dbać o storczyki zimą? Uważaj, by nie zabić rośliny
Wyjmij swoją orchideę z donicy i po prostu zalej ją wodą o temperaturze pokojowej. Zaletą tej metody jest to, że woda nie dostaje się do wspomnianych już wrażliwych miejscach korzeni. Następnie garnek powinien spływać, aż prawie nie będzie wypływać woda. Dopiero wtedy orchidea może wrócić do swojej doniczki.
Kiedy pryskasz storczyki wodą, podłoże jest bardzo równomiernie wilgotne, a wszelki kurz lub szkodniki, które mogą być obecne, są delikatnie usuwane. Jednak ta metoda nie jest odpowiednia dla storczyków z rodzajów Paphiopedilum i Zygopetalum.
Kąpiel zanurzeniowa sprawdziła się w przypadku roślin bez podłoża. Zanurz roślinę w wiadrze z wodą do nawadniania, zlewie lub bezpośrednio w misce na około dziesięć minut.
Czytaj także: Złe wieści dla roślinoholików. Polacy rzucili się "doniczkowce", ceny rosną horrendalnie
Napełnij butelkę ze spryskiwaczem wodą o temperaturze pokojowej i ustaw ją na najlepsze ustawienie. Podłoże należy zamgławiać aż do całkowitego wchłonięcia wody i wypłynięcia z otworów drenażowych w dnie doniczki.
Oczywiście do podlewania storczyków można również użyć konewki. Najlepiej nadają się do tego plastikowe lub ceramiczne dzbanki z wąską szyjką. Metalowe dzbanki mogą utleniać się i w pewnych okolicznościach przenosić pozostałości metalu na storczyki. Daj sobie i roślinie czas i równomiernie nawilżaj podłoże w każdym punkcie. Dzięki tej metodzie musisz regularnie sprawdzać doniczki pod kątem nasiąkania wodą.
Unikaj zalegania wody w doniczce
W przypadku storczyków stojąca wilgoć zwykle oznacza wczesny koniec. Szczególnie nadaje się do tego warstwa drenażowa wykonana na przykład ze styropianu. Powinien mieć co najmniej cztery cale wysokości, aby korzenie rośliny nie stały w wodzie.
Jaką wodą podlewać storczyki?
Najlepsza jest woda deszczowa o temperaturze pokojowej, ponieważ ma niską zawartość soli i wartość pH, odpowiednia jest również miękka woda z kranu.
Podlewanie czy moczenie storczyków?
Podczas podlewania storczyków przydatne okazało się niepodlewanie rośliny bezpośrednio, ale przez zanurzenie jej w kąpieli wodnej. W ten sposób unikasz zalegania wody, co natychmiast prowadzi do gnicia korzeni. Nurkując ze storczykami w wiadrze wody, upewnij się, że używasz tylko miękkiej wody z niewielką ilością wapna. Do tego celu można wykorzystać np. zwykłą wodę deszczową. Aby prawidłowo zanurzyć roślinę, można albo wyjąć storczyka z doniczki i zanurzyć go na kilka minut w kąpieli wodnej, albo, jeśli jest wystarczająco dużo otworów, po prostu zanurzyć go w doniczce. Tylko pamiętaj, aby później wylać całą wodę.
Czy nawozić storczyki?
Ponieważ nawóz do storczyków jest dostępny głównie w postaci płynnej, warto łączyć ze sobą podlewanie i nawożenie storczyków. Wystarczy dodać nawóz do wody do nawadniania podczas cotygodniowego zanurzania korzeni, aby roślina mogła bezpośrednio wchłonąć wszystkie składniki odżywcze. Należy zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące dawkowania, ponieważ niektóre nawozy można stosować tylko co dwa tygodnie, dlatego ilość nawozu należy zmniejszyć o połowę.
Czytaj także: 9 dużych kwiatów do salonu. Mają piękne liście i są łatwe w uprawie. Z nimi stworzysz dżunglę!