Ziobro nie daje za wygraną. TK ma zająć się mechanizmem warunkowości UE

Agata Sucharska
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności europejskiego rozporządzenia ws. "mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności" z polską Konstytucją. Wcześniej UE uznała, że powinno się zastosować te mechanizm wobec Polski i Węgier.
Ziobro składa kolejny wniosek do TK. Tym razem ws. mechanizmu warunkowości. Fot. Jakub Kaminski/East News


Przypomnijmy, na początku grudnia tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął ważną decyzję wobec budżetu Polski i Węgier. Rzecznik generalny TSUE Campos Sánchez-Bordona oddalił skargi tych państw na mechanizm warunkowości dotyczący wypłat pieniędzy.


Opinia rzecznika generalnego TSUE stanowi sugestię dotyczącą ostatecznego wyroku w sprawie. Dlatego czwartkowa decyzja jest ważnym sygnałem dla Polski, jak ostatecznie może zakończyć się spór. Ostateczny wyrok trybunału zapadnie prawdopodobnie już po Nowym Roku.

Wniosek Ziobry do TK ws. praworządności

Jednak Zbigniew Ziobro nie zamierza czekać na rozstrzygnięcia unijnego Trybunału. – Kieruję dziś do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu – poinformował w czwartek szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro uważa, że interpretacja rozszerzająca przepis Traktatu o Funkcjonowaniu UE prowadzi do nadużycia uprawnień przez organy, które zdecydowały się tak sformułować swoje nowe uprawnienia i w konsekwencji jest sprzeczna z literą i duchem polskiej Konstytucji.

Jak dodał, liczy na to, że Trybunał Julii Przyłębskiej podzieli jego ocenę, czego "efektem będzie orzeczenie o tym, że te rozwiązania nie mogą wiązać Polski, bo są sprzeczne z konstytucją RP". Polityk przypomniał też, że jego ugrupowanie – Solidarna Polska od początku sprzeciwiało się mechanizmowi praworządności, na który zgodził się premier Morawiecki.
– Jako lider Solidarnej Polski zamierzam po świętach wystąpić z wnioskiem do władz statutowych partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z tego nieracjonalnego, przybierającego szalone rozmiary programu Unii Europejskiej – pakietu klimatyczno-energetycznego – zapowiedział podczas konferencji prasowej.

Mechanizm praworządności

Jak informowaliśmy w naTemat.pl przywódcy UE uzgodnili powstanie mechanizmu warunkowości, który ma być wykorzystywany do ochrony unijnego budżetu w sytuacji naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

To oznacza, że Bruksela ma możliwość zablokowania wypłaty funduszy dla kraju członkowskiego w razie podejrzeń, że środki zostałyby wykorzystane w niewłaściwy sposób. Unijne rozporządzenie od początku nie podobało się Zbigniewowi Ziobrze.

"Jako prokurator generalny wystąpię do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności" – obiecywał jeszcze w styczniu minister sprawiedliwości.
Czytaj także: Fatalna wiadomość z Brukseli dla rządu PiS. KE wszczęła postępowanie wobec Polski

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut