Mateusz Bochenek: kim jest młody polityk z Sosnowca?

Karolina Pałys
Był najmłodszym przewodniczącym Rady Miejskiej Sosnowca, dzisiaj jest drugim najmłodszym posłem Sejmu IX kadencji. Mateusz Bochenek w “polityce” jest już niemal połowę swojego życia.
Fot. Jacek Dominski/REPORTER / East News
Mateusz Bochenek urodził się w 12 marca 1993 roku w Sosnowcu. W tym mieście ukończył też liceum (II LO im. Emilii Plater), na studia wyjechał natomiast do Katowic. Dyplom wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uzupełnił studiami podyplomowymi - MBA na Akademii WSB.

Śledząc życiorys Mateusza Bochenka wydaje się, że gdy inne dzieci zwyczajowo chcą zostać strażakami, on już marzył o karierze politycznej. - Dzięki tej pracy można robić fantastyczne rzeczy - wspominał w jednym z wywiadów i podkreślał, że jego zdaniem w Parlamencie powinni zasiadać ludzie doświadczeni w różnym wieku.


Zanim jednak sam odebrał plakietkę posła ze swoim imieniem, zbierał doświadczenie niemal na wszystkich szczeblach - poczynając oczywiście od tych najniższych, jednak nie można nie zauważyć, że wejście na dość wysokie pozycje nie wymagało wiele czasu.

Pierwszą strukturą w której zaczął funkcjonować (bardzo) młody Mateusz Bochenek była Młodzieżowa Rada Miasta. Miał wtedy zaledwie 13 lat. Kilka lat później został jej opiekunem z ramienia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Nie była to jedyna organizacja młodzieżowa, w której udzielał się Mateusz Bochenek.

Działał również w stowarzyszeniu „Młodzi wspólnie dla”, którego był prezesem. Jako mieszkaniec dzielnicy Maczki w Sosnowcu był w jej radzie. Udzielał się również w radzie społecznej w SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu.

Mateusz Bochenek: działalność samorządowa

Doświadczenie w życiu publicznym zbierał później w samorządzie miejskim i wojewódzkim. Pracował jako Asystent Marszałka Województwa Śląskiego, później w 2014 roku został Asystentem Prezydenta Miasta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego.

Z Chęcińskim łączą go dość zażyłe relacje. To właśnie pod jego skrzydłami młody Bochenek zdobywał najważniejsze sprawności samorządowca i polityka. Poza posadą asystenta, pełnił również funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta, odpowiedzialnym za nadzór nad wydziałami Kultury i Promocji Miasta oraz Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

W 2018 roku Bochenek został wybrany najmłodszym przewodniczącym Rady Miejskiej w Sosnowcu. Na przestrzeni 116 lat jej historii żaden nie zdarzyło się, aby pracę samorządu koordynował 25-latek. Mateusz Bochenek uzyskał wtedy 18 z 25 głosów.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników Bochenek dziękował Arkadiuszowi Chęcińskiemu, od którego, jak sam stwierdził, “wiele się nauczył”. Rok później miał wykorzystywać tę wiedzę w trakcie kampanii przedwyborczej do Sejmu w 2019 roku.

Mateusz Bochenek: kariera polityczna

Mateusz Bochenek wystartował z listy Platformy Obywatelskiej, której jest członkiem. Zdobył ponad 15 tysięcy głosów, co okazało się wystarczającym wynikiem aby zdobyć mandat. W Sejmie objął funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Zagłębia Dąbrowskiego.

W Sejmie jest znany jako drugi najmłodszy poseł tej kadencji. Ze względu na nazwisko, jest również często kojarzony z innym posłem - Rafałem Bochenkiem. Jest to jednak zbieżność przypadkowa. Podobnie jak Krystyną Bochenek, była wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie Smoleńskiej, nic Mateusza Bochenka nie łączy. Jego rodzice nie są osobami publicznymi.

Mateusz Bochenek, jak przystało na posła młodego pokolenia, korzysta aktywnie z mediów społecznościowych. Jest aktywny na Facebooku, gdzie udostępnia linki do ważnych inicjatyw społecznych i zachęca do udziału w organizowanych przez siebie spotkaniach.

Posiada również konto na Instagramie, na którym również regularnie udostępnia zdjęcia. Warto zaznaczyć, że aktywnie prowadzi również własną stronę internetową, co wśród parlamentarzystów nie jest regułą.