Bożena Borys-Szopa: kim jest była minister rodziny, pracy i polityki społecznej?

Karolina Pałys
Długoletnia działaczka samorządowa, w rządzie Mateusza Morawieckiego przez niespełna pół roku pełniła funkcję minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Fot. Jakub Kaminski/East News
Bożena Borys-Szopa jest związana ze Śląskiem. Urodziła się w Lędzinach 11 marca 1954 roku. Jest prawnikiem. Dyplom zdobyła na Uniwersytecie Śląskim. Dokształcać się na studiach podyplomowych - ukończyła kierunek zarządzanie przedsiębiorstwem na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Bożena Borys-Szopa: działalność związkowa

Na przestrzeni swojej kariery zawodowej, Borys-Szopa pracowała między innymi, jako specjalistka do spraw BHP w kopalniach. Ma również uprawnienia inspektora pracy - w 2006 roku ukończyła aplikację inspektorską.

Jej kariera polityczna nabrał tempa w 1991 roku, kiedy weszła do zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ “Solidarność”. Ponad dekadę później, w 2002 roku, została wiceprzewodniczącą i sekretarzem zarządu regionu.


W 2006 roku Borys-Szopa objęła funkcję Głównego Inspektora Pracy. Na tym stanowisku spędziła dwa lata, do sierpnia 2008 roku. Deklarowała wówczas, że jej głównym celem będzie ochrona wynagrodzeń. Zaznaczyła również, że pracodawców postrzega jako “sojuszników”, nie przeciwników.

Jej odwołanie ze stanowiska Głównego Inspektora, jak sama twierdziła, miało podłoże ideologiczne - Borys-Szopa miała być zbyt “pro pracownicza”. To podejście nie było natomiast przeciwwskazaniem do objęcia stanowiska doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi oraz prawa pracy i BHP. W kancelarii prezydenta Kaczyńskiego pełniła również funkcję ministerialną (od 2009 do 2010 roku).

Z pełnionej funkcji została odwołana w lipcu 2010 roku. Postanowiła wtedy skupić się na działalności samorządowej. Wystartowała w wyborach do sejmiku województwa i została radną na Śląsku. W wyborach kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. Cztery lata później starała się o reelekcję. Do sejmiku dostała się ponownie. W trakcie tej kadencji została również wybrana na jego wiceprzewodniczącą.

Bożena Borys-Szopa: kariera w Sejmie

W 20115 roku Borys-Szopa postanowiła wystartować w wyborach do Sejmu, ponownie z listy Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała poparcie okręgu katowickiego. Do jej parlamentarnych obowiązków zaliczał się udział w Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, a także w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, której została przewodniczącą.

W 2019 roku, gdy w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej zwolniło się stanowisko po Elżbiecie Rafalskiej, Borys-Szopa przyjęła tekę ministra. Powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę, spędziła w rządzie Mateusza Morawieckiego czas od czerwca do listopada 2019.

W tym czasie zdążyła przenieść do sejmowej “zamrażarki” projekt ustawy, zakazującej aborcji płodu ze względu na wady rozwojowe. Projekt pod tytułem “Zatrzymaj aborcję”: trafił wtedy do podkomisji i tam pozostał.

W niedawnym głosowaniu za procedowaniem projektu w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, którego domagała się garstka najbardziej radykalnych posłów PiS, Bożena Borys-Szopa opowiedziała się przeciw drakońskiemu zaostrzeniu prawa.