Kim jest poseł Maciej Kopiec, poseł, który swoją karierę zaczynał w partii Janusza Palikota?

redakcja naTemat
Maciej Kopiec to poseł, który w czerwcu 2021, po rozwiązaniu Wiosny, został posłem Nowej Lewicy. Jak wyglądała jego kariera?
JACEK DOMINSKI/REPORTER
Maciej Kopiec urodził się 12 lipca 1990 roku w Wodzisławiu Śląskim, a dokładniej w Rydułtowach, które były wówczas dzielnicą tego miasta. To polski polityk, przedsiębiorca oraz poseł na Sejm IX kadencji.

Działalność polityczna Macieja Kopca

Kopiec uzyskał licencjat z ekonomii w 2013 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Magistrem został na tej samej uczelni, lecz ukończył kierunek zarządzania. Już w 2010 roku działał w partiach Janusza Palikota, a w 2012 roku stanął na czele struktur Ruchu Palikota w Rybniku. Później, od 2013 roku, został działaczem Twojego Ruchu, był też członkiem zarządu tej partii.


Następnie, od 2014 roku, prowadził firmę budowlaną oraz biuro nieruchomości. A w 2019 roku dołączył do Wiosny Roberta Biedronia. Maciej Kopiec był też szefem sztabu wyborczego kandydata na europosła Łukasza Kohuta. Później także kierował jego biurem poselskim.

Kopiec, w wyborach parlamentarnych do Sejmu w 2019 roku wystartował z pierwszego miejsca na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu rybnickim. Występował jako przedstawiciel Wiosny w ramach porozumienia Lewica.

Do Sejmu startował z sukcesem – uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji. Zdobył niespełna 15 tys. głosów. W parlamencie został członkiem Komisji Infrastruktury, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Zaś w czerwcu 2021, kiedy doszło do rozwiązania Wiosny, został posłem Nowej Lewicy.

Aktywność poselska Macieja Kopca

Na kluczowych głosowaniach, jak wynika z danych portalu MamPrawoWiedziec.pl, był obecny w 95 procentach i w 97,5 proc. głosował zgodnie z linią klubu. Był nieobecny jedynie na 5 proc. głosowań.

Poseł Maciej Kopiec jest bardzo aktywny. Złożył aż 1444 interpelacje, którym nadano bieg (m.in. w sprawie głodowej stawki emerytury minimalnej, w sprawie kultury Śląska i języka śląskiego, w sprawie ryzyka szerzenia się na terenie Polski epidemii koronawirusa z Chin czy w sprawie niewypłacania wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom dodatku do wynagrodzenia, tzw. zembalowego) i 1, której biegu nie nadano (w sprawie edukacji domowej w polskich rodzinach na emigracji). Złożył również 82 zapytania, którym nadano bieg (m.in. w sprawie propagandowego klipu Ministerstwa Obrony Narodowej, w sprawie przeciwdziałania skutkom suszy hydrologicznej czy w sprawie włączenia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w struktury urzędów morskich).

Zadał też 7 pytań w sprawach bieżących (m.in. w sprawie dramatycznej sytuacji w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz hospicjach czy w sprawie lekceważenia przez Zarząd Poczty Polskiej SA postulatów płacowych Wspólnej Reprezentacji Związkowej zrzeszającej 25 organizacji związkowych działających w Poczcie Polskiej SA) oraz 14 oświadczeń (m.in. w sprawie wzrostu inflacji, w sprawie zmian dotyczących emerytów po wprowadzeniu Polskiego Ładu czy w sprawie złego zarządzania Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 3 w Rybniku).