Kim jest Marcin Warchoł, twarz Ministerstwa Sprawiedliwości?
Jest związany z Ministerstwem Sprawiedliwości i nieskutecznie starał się o fotel prezydenta Rzeszowa. Kim jest Marcin Warchoł i jak wyglądała jego kariera polityczna?
Warchoł to też, jak podają strony rządowe, Stypendysta Instytutu Maxa Plancka we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech. Ma na koncie także dwa staże naukowe LLP – Erasmus Programme – Teaching Staff Mobility na Uniwersytecie w Padwie we Włoszech.
Polityk to też autor wielu publikacji naukowych – tych w języku polskim, jak i niemieckim. Dotyczą one zakresu prawa karnego materialnego i procesowego. W 2010 roku został nagrodzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za swoją rozprawę doktorską.
Kariera polityczna Marcina Warchoła
W latach 2006-2007 Marcin Warchoł był asystentem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Później, w latach 2009-2010, był też asystentem Rzecznika Praw Obywatelskich. Tę funkcję ówcześnie pełnił Janusz Kochanowski. W biurze RPO pracował do momentu, kiedy przeszedł do Ministerstwa Sprawiedliwości. Następnie, w latach 2015-2019 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.W 2019 roku kandydował do Sejmu z listy PiS (jako przedstawiciel Solidarnej Polski). Uzyskał mandat, zdobywając ponad 28,4 tys. głosów. W tym samym roku powrócił do rządu, zajmując stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz pełnomocnika rządu do spraw praw człowieka.
Wybory na prezydenta Rzeszowa – kandydat Marcin Warchoł
W lutym 2021 roku Marcin Warchoł ogłosił plany startu w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. Zapowiedział również odejście z Solidarnej Polski. Dostał poparcie ustępującego prezydenta – Tadeusza Ferenca. W wyborach w czerwcu 2021 roku zajął jednak trzecie miejsce, uzyskując jedynie 10,72 proc. głosów w wyborach na prezydenta Rzeszowa.Jak pisaliśmy w naTemat, w momencie namaszczenia Warchoła przez Ferenca miasto zamarło. Ludzie nie mogli uwierzyć, że taka kandydatura ma w ogóle miejsce. Inni, że pewna epoka się skończyła. „Ferenc chce oddać Rzeszów w ręce PiS” – tak można było podsumować nastroje, jakie panowały w mieście.
Prywatnie Marcin Warchoł ma żonę i troje dzieci. Warchoł w swojej kampanii wyraźnie zaznaczał, że swoją żonę poznał w Rzeszowie. Ta wspomagała go też podczas kampanijnych spacerów po mieście.
Warchoł – twarz Ministerstwa Sprawiedliwości i reformy
Marcin Warchoł wielokrotnie podkreśla słuszność reformy sprawiedliwości. Wielokrotnie zabierał głos w tematach tychże zmian. Na przykład mówił, że „po reformie Izby Dyscyplinarnej jej obecni sędziowie pozostaną sędziami”, bo – jak dodał – „mają przecież ważną nominację od prezydenta”.Oceniał również „Porozumienie dla Praworządności”, podpisane przez partie opozycyjne i kilka organizacji obywatelskich. Mówił PAP, że „propozycje, to powrót do kolesiostwa, nepotyzmu i degeneracji w korporacyjnej KRS”.
Marcin Warchoł zabrał też głos w sprawie urzędników, którzy pracują w sądach. „To grupa pracowników, których potencjał będzie lepiej wykorzystany. Największym kapitałem są ludzie i w myśl tej zasady chcemy stworzyć lepsze warunki pracy dla urzędników. Największym kapitałem są ludzie. Nie mogą starać się o wiele funkcji, które są zarezerwowane dla sędziów, a będą mogli to uczynić, np. koordynatora ds. mediacji, ds. praw człowieka, współpracy międzynarodowej. Dodatkowo urzędnicy zostaną objęci ochroną, jak funkcjonariusze publiczni, więc zostanie podniesiona ranga urzędników pracujących w sądach” – mówił.
Aktywność poselska Marcina Warchoła
Jak podaje portal MamPrawoWiedziec.pl, Warchoł ma 97,5 proc. obecności na kluczowych głosowaniach oraz 99,3 proc. zgodności z linią klubu.Warchoł, jako poseł, nie jest zbyt aktywny. Ma na koncie, jak podaje strona sejmowa, jedynie jedną interpelację, której nadano bieg. Była ona złożona w sprawie odrzucenia, a w konsekwencji nieuwzględnienia na liście wybranych projektów z dnia 24 lipca 2020 r. wniosków sześciu polskich samorządów o uzyskanie grantów na realizację projektów w ramach programu "Europa dla obywateli" - projekt "Partnerstwo miast", z uwagi na przyjęcie przez nie uchwał o "strefach wolnych od LGBT" czy "prawach rodzin" przez unijną Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (Education, Audiovisual and Culture Executive Agency).