Profesor, minister w rządzie Morawieckiego. Kim jest Zbigniew Rau?

redakcja naTemat
Zbigniew Rau – profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, senator, a później i wojewoda łódzki czy poseł na Sejm i w końcu minister. Kim jest Zbigniew Rau?
Pool AP/Associated Press/East News
Zbigniew Rau urodził się 3 lutego 1955 roku w Łodzi. W 1997 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją karierę zaczynał jako bibliotekarz stażysta, później młodszy bibliotekarz w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”.

Działalność akademicka

W 1982 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Był długoletnim stypendystą i wykładowcą na uczelniach w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet w Australii. Były to m.in.: Universität Trier, Universität Gießen, International Law School, University of Limburg (Maastricht), Trinity College, Cambridge University (Cambridge), Department of Government, University of Texas at Austin, Social Philosophy and Policy Center, Bowling Green State University (Bowling Green), Hoover Institution, Stanford University (Stanford), Murphy Institute of Political Economy, Tulane University (New Orleans), Research School of Social Sciences, Australian National University (Canberra).


W 1995 roku został pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego, a w 1996 roku habilitował się na Wydziale Prawa i Administracji tejże uczelni. Jego pracę habilitacyjną stanowiła rozprawa pt. „Contractarianism versus Holism: Reinterpreting Locke’s Two Treatises of Government”. Początkowo był mocno zaangażowany w życie uczelni. W 1998 roku został pełnomocnikiem rektora ds. Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckiem. W 2005 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Został kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych na UŁ, a w 2007 objął funkcję kierownika Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a.

Zbigniew Rau i jego kariera polityczna

W 2005 roku Zbigniew Rau został członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Wówczas, w tym samym roku, uzyskał mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy doszło do przedterminowych wyborów parlamentarnych w 2007 roku nie zdecydował się na ubieganie się o reelekcję.

W grudniu 2015 roku został powołany na stanowisko wojewody łódzkiego. Trzy lata później, w 2018 roku, kwestionował dopuszczalność sprawowania urzędu prezydenta Łodzi przez Hannę Zdanowską. Wszystko w związku z wyrokiem skazującym ją na karę grzywny.

Po latach na stanowisku wojewody łódzkiego, w 2019 roku uzyskał mandat poselski IX kadencji. Startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy też, w listopadzie, zrezygnował z funkcji wojewody.

W sierpniu 2020 roku prezydent Polski Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, powołał go na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Funkcję tę obejmuje do dziś (stan na kwiecień 2022).

Liczne odznaczenia i wyróżnienia dla Zbigniewa Raua

Zbigniew Rau ma na swoim koncie liczne odznaczenia i wyróżnienia. Są to m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W październiku 2021 media obiegła informacja, że "z uwagi na zalecenia lekarskie minister Zbigniew Rau zmuszony jest do ograniczenia swojej aktywności". Tak przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort zapewnił wówczas, że minister pozostaje w bieżącym kontakcie z MSZ, premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.

Aktywność Zbigniewa Raua

Podczas kluczowych głosowań, jak podaje portal MamPrawoWiedziec.pl, Zbigniew Rau ma 100 proc. obecność oraz 99,6 proc. zgodności z linią klubu. Ma na swoim koncie jedną interpelację, której nadano bieg – tak wynika ze strony sejmowej. Jest to – jak czytamy – interpelacja w sprawie wykorzystywania drewna do celów energetycznych.

Kontrowersyjne wypowiedzi w mediach społecznościowych

Kiedy Zbigniew Rau został wybrany na ministra spraw zagranicznych, przypomniano mu jego kontrowersyjny wpis w mediach społecznościowych. W jednym z nich Rau napisał między innymi, że jest przeciwny "ideologii LGBT", jak również "cywilizacji śmierci". Twierdził, że Europa kilkadziesiąt lat po rozpoczęciu rewolucji obyczajowej w 1968 roku, doszła do "legalizacji zoofilii", "eutanazji najsłabszych, najstarszych i schorowanych", "postulatów legalizacji pedofilii".

Rau twierdził ponadto, że należy przyjąć w Sejmie ustawę "przeciwdziałającą seksualizacji dzieci" i deklarował opracowanie jej założeń. Pisał, że "pod płaszczykiem walki o tolerancję i nawoływania do akceptacji odmienności seksualnych toczy się bezpardonowa walka o podważenie podstawowych wartości naszej cywilizacji". I dalej: "Oczywiście szczególnie niepokoić powinny niemal jawne zakusy lobby LGBT i przeróżnych 'edukatorów' próbujących wdzierać się do polskich szkół.

Deklarował również , że Prawo i Sprawiedliwość "jest ostatnią barierą, jaka chroni nas i nasze rodziny przed chaosem, który chce nam zafundować lewica".
Prywatnie Zbigniew Rau jest żonaty i ma jedno dziecko.