Wiceszef MSWiA o budowie zapory na granicy. "Straż Graniczna podpisała trzy umowy"

Wioleta Wasylów
– Zrobiono duże kroki w procesie inwestycyjnym na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej – przekazał we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Chodzi o podpisanie przez Straż Graniczną trzech dużych umów na realizację inwestycji.
Maciej Wąsik poinformował o tym, na jakim etapie znajduje się realizacja inwestycji dotyczącej budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Fot. Jakub Kaminski / East News

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zapory

Inwestycja związana ze stworzeniem zabezpieczenia na granicy Polski z Białorusią przyspieszyła. – Dzisiaj straż graniczna podpisała trzy duże umowy na budowę zapory – oznajmił we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wiceminister Maciej Wąsik. Wiceszef MSWiA poinformował o tym podczas swojej wspólnej konferencji prasowej z zastępcą komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioletą Gorzkowską.


Wąsik podkreślił, że ustawa o budowie tego zabezpieczenia weszła w życie na samym początku listopada. – Na jej podstawie komendant główny SG Tomasz Praga powołał pełnomocnika do spraw budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Na mocy tej ustawy został powołany zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Premier określił zasady pracy tego zespołu rozporządzeniem – dodał wiceminister.

– Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o 10 dni – zaznaczał. Tłumaczył, że głównym powodem opóźnienia był fakt, że znajdowaliśmy się w okresie świątecznym.

Zabezpieczenie na granicy

Zeszły rok w dużej mierze stał pod znakiem trudnej sytuacji na na granicy polsko-białoruskiej. Polski rząd w październiku postanowił przyjąć projekt ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy Polski z Białorusią i w ten sposób zapobiegać dużemu napływowi migrantów do naszego kraju.

Potem ustawa trafiła do Sejmu, gdzie w połowie miesiąca została przyjęta 274 głosami. Popierali ją posłowie Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Polskiej, Kukiz'15, Konfederacji i Porozumienia. Przeciwko budowie zabezpieczenia na granicy byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Lewicy. Na początku listopada dokument podpisał prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także: Jak będzie wyglądać nowa zapora na granicy? Kamiński zdradził szczegóły

Stworzony na mocy ustawy zespół do spraw budowy zapory ma za zadanie m.in. zapewniać wsparcie komendantowi głównemu SG, a także monitorować inwestycję, jak i jej realizację. Jak zaznaczało MSWiA, firmy, które podejmą się realizacji inwestycji, są "duże" i mają "szerokie doświadczenie na rynku".

– Część granicy, na której powstanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki. Prace na poszczególnych odcinkach będą prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym i 24 godziny na dobę – zaznaczał Wąsik.

Czytaj także: Zapytano Polaków o problem, którym pilnie powinien zająć się rząd. Jest jasna odpowiedź [SONDAŻ]

Wysoka na 5,5 m zapora na granicy będzie miała ponad 180 km długości i obejmie tereny Podlasia i Lubelszczyzny. Będzie się składała ze stalowych słupów zakończone zwojem z drutu kolczastego. Ponadto wzdłuż granicy zostaną zamontowane czujniki ruchu, a także kamery dzienne i nocne.

W związku z kryzysem migracyjnym w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego leżących na przygranicznych terenach obowiązywał stan wyjątkowy. Teraz w 115 miejscowościach na Podlasiu i 68 na Lubelszczyźnie znajdujących się przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, który potrwa do początku marca tego roku.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut